fot. pixabay.com

M. Golecki: Współpraca w zakresie OZE służy proekologicznym zmianom w gospodarkach OBWE

Zacieśnianie współpracy w zakresie efektywności energetycznej i OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) służy proekologicznym zmianom w gospodarce krajów OBWE – powiedział Mariusz Golecki, wiceszef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który będzie uczestniczył dziś w wiedeńskim Forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Jak przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, podczas spotkań w Wiedniu będzie też poruszana kwestia promocji innowacji cyfrowych i technologicznych, zmniejszenia śladu środowiskowego na obszarze OBWE, z uwzględnieniem wzmocnienia ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

„Zacieśnianie współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej i OZE służy proekologicznym zmianom w gospodarce krajów OBWE” – powiedział Mariusz Golecki, wiceszef MRiT.

Wiceminister zastrzegł, że konkretne zalecenia powinny wynikać ze specyficznych warunków krajowych i doświadczeń pandemicznych.

„Dzięki takiej elastyczności polityki będziemy w stanie adekwatnie reagować na niepewną przyszłość i zapewnić stabilizację dla rozwoju” – zaznaczył.

Główny temat wiedeńskiej konferencji z udziałem wiceministra Mariusza Goleckiego to „promowanie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE poprzez zrównoważoną odbudowę gospodarczą po pandemii COVID-19”.

Celem konferencji jest wyznaczenie kierunków rozwoju dla państw OBWE i weryfikacja priorytetów polskiej prezydencji w OBWE.

„Dotyczą one przede wszystkim wspierania trwałej odbudowy gospodarek po COVID-19 i wzrostu gospodarczego, w tym poprzez promowanie inwestycji, dobrego zarządzania i walki z korupcją, ułatwień w handlu i transporcie, przedsiębiorczości i rozwoju biznesu” – zaznaczono.

Inny priorytet, na który zwrócił uwagę wiceminister MRiT, to „wzmacnianie rozwoju kapitału ludzkiego, jako sposobu stymulowania zatrudnienia, konkurencyjności i aktywizacji społecznej”.

„Dostrzegamy kluczową rolę podstawowych polityk strukturalnych, które zapewniają optymalną alokację czynników produkcji, wspierają konkurencję na rynkach i dostęp do kapitału, podnoszą kwalifikacje pracowników, a także zapewniają odpowiednie środowisko do prowadzenia firm, wspierając procesy cyfryzacji” – powiedział wicemin. Mariusz Golecki.

Jak przekazał resort, w tym roku przy okazji przewodnictwa w OBWE Polska chce m.in. „promować rozwiązania i dobre praktyki w zarysowanych tematach priorytetowych”. Planowane jest też finansowe wsparcie projektów realizowanych na terenie wybranych państw OBWE, w tym w Europie Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazie Płd., „które będą odzwierciedlać priorytety naszego przewodnictwa w OBWE”.

Wymiar ekonomiczno-środowiskowy będzie, jak zaznaczono, przedmiotem szczególnej uwagi wiceministra Mariusza Goleckiego także podczas wiedeńskich rozmów dwustronnych z Florianem Frauscherem, szefem sekcji ds. lokalizacji przedsiębiorstw, innowacji i internacjonalizacji z ministerstwa cyfryzacji i biznesu Republiki Austrii.

Jak stwierdził wiceszef MRiT, Austria jest ważnym partnerem handlowym Polski.

„Ma bardzo duży potencjał inwestycyjny” – podkreślił.

Wiceminister rozwoju i technologii spotka się też w Wiedniu z Karlheinzem Kopfem, sekretarzem generalnym Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej. Tematem rozmowy będzie m.in. Strategia Produktywności 2030.

„W Strategii Produktywności 2030 zaprojektowaliśmy działania nakierowane na stworzenie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologiach cyfrowych. Chcemy pomóc przedsiębiorcom w przesuwaniu się w górę łańcuchów produkcji” – stwierdził wicemin. Mariusz Golecki.

Drogą do tego, jak dodał, jest przejście do bardziej zaawansowanych zadań i wytwarzanie bardziej złożonych produktów.

„Firmy, które korzystają z możliwości – jakie daje im cyfryzacja produkcji, uzyskują wymierne korzyści ekonomiczne. Dlatego chcemy wspierać przedsiębiorców w tej transformacji” – zaznaczył.

Jak dodał, za sprawą Strategii Produktywności przedsiębiorcy zyskają bezpośrednie wsparcie finansowe w transformacji cyfrowej, np. przy zakupie robotów lub szkoleniu pracowników.

„Skorzystają także z rozwijającego się ekosystemu, obejmującego, m.in. edukację cyfrową, dostęp do danych, działalność klastrów przemysłowych i instytucji otoczenia biznesu” – zapowiedział wicemin. Mariusz Golecki, który odpowiada w resorcie za wdrożenie Strategii.

Forum Ekonomiczno-Środowiskowe to najważniejsze wydarzenie II wymiaru bezpieczeństwa OBWE. Spotkanie w Wiedniu poświęcone będzie głównie aspektom związanym z wymiarem gospodarczym odbudowy post-pandemicznej i skupiać się będzie na zagadnieniach dotyczących handlu, transportu, inwestycji i wsparcia finansowego oraz innych kwestiach o charakterze gospodarczym, mających związek z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19.

„Druga konferencja w ramach Forum odbędzie się w maju w Łodzi i poświęcona będzie w głównej mierze kwestiom środowiskowym, technologicznym oraz transformacji energetycznej, a trzecia, podsumowująca, w Pradze we wrześniu br.” – zapowiedziało MRiT.

Polska objęła w tym roku przewodnictwo w OBWE. Inauguracja naszej prezydencji obyła się 13 stycznia br.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) skupia 57 państw-uczestników o równym statusie. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach: pierwszym (polityczno-wojskowym), drugim (ekonomiczno-środowiskowym) i trzecim (praw człowieka).

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl