fot. PAP/Rafał Guz

M. Gawin: Krzemionki Opatowskie są ważnym świadectwem życia prehistorycznych społeczności

Krzemionki Opatowskie są bardzo ważnym świadectwem życia prehistorycznych społeczności – powiedziała w środę wiceminister kultury Magdalena Gawin podczas wręczenia certyfikatu wpisu Krzemionek Opatowskich na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W lipcu 2019 r. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na 43. sesji w Baku wpisał Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. To 16. polski wpis na tej liście i jednocześnie pierwsze polskie stanowisko archeologiczne wpisane na listę.

Wiceminister kultury Magdalena Gawin wręczyła w środę w Warszawie certyfikat wpisu Beacie Kobiałce, p. o. dyrektora Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”.

To jest 16. wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jednocześnie pierwszy archeologiczny wpis, jaki Polska właśnie ma na tej liście. Jest to dla nas ogromnie istotne i jest to przedmiotem naszej dumy” – powiedziała wiceminister kultury.

Magdalena Gawin przypomniała, że Polska nie miała nigdy stanowiska archeologicznego wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wskazała, że to stanowisko jest „przede wszystkim bardzo ważnym świadectwem życia, gospodarki, życia także społecznego prehistorycznych społeczności”.

Ono ukazuje bardzo istotną zmianę społeczną, która była spowodowana tym, że krzemień pasiasty został wydobywany, był przetwarzany na przedmioty codziennego użytku, na broń. On odzwierciedla życie codzienne i pewną bardzo ważną zmianę w tym prehistorycznym okresie” – dodała wiceminister kultury.

Jak mówiła, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO docenił „wyjątkowe wartości tego miejsce”. Magdalena Gawin podkreśliła, że 16. wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jest wynikiem pracy bardzo wielu osób i środowisk.

Magdalena Gawin ogłosiła także, że „samorząd Sandomierza entuzjastycznie przyjął takie zapytanie, czy Sandomierz nie powinien być wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO”. Dodała, że to miasto jest „wyjątkowe, piękne i powinno być wpisane na tę listę”.

Na pewno rozpoczną się właśnie prace na tym poziomie. Myśmy już bardzo dawno nie mieli też wpisu obszarowego, wpisu dot. naszej architektury – Sandomierz jest po prostu świadectwem rozwoju kultury polskiej i od tego momentu będziemy trzymać mocno kciuki za samorząd lokalny, za Narodowy Instytut Dziedzictwa za dobrą współpracę, tak, żeby woj. świętokrzyskie miało również drugi wpis” – powiedziała Magdalena Gawin.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl