fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Dworczyk: W noweli ustawy o Karcie Polaka znajdzie się rozszerzenie działania Karty na wszystkie kraje

Zasadniczą zmianą w noweli ustawy o Karcie Polaka, która znajdzie się w porządku wtorkowego posiedzenia rządu, będzie rozszerzenie działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata – poinformował PAP Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem noweli ustawy o Karcie Polaka i ustawy prawo konsularne.

,,Zasadniczą zmianą w noweli ustawy o Karcie Polaka będzie rozszerzenie zakresu działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata” – powiedział w poniedziałek PAP Michał Dworczyk.

Jak dodał, pierwotnie Karta Polaka była przygotowywana z myślą o Polakach mieszkających na Wschodzie.

,,Wówczas szereg resortów było zaniepokojonych, jak ta ustawa i jej działanie wpłyną na stan finansów państwa. Dzisiaj takich obaw już nie ma – jesteśmy zadowoleni, kiedy nasi rodacy chcą przyjeżdżać do kraju, niezależnie od tego, w jakim państwie do tej pory mieszkali” – podkreślił szef kancelarii premiera.

,,Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka i poszerzenie działania tego aktu prawnego na cały świat, ma właśnie temu służyć” – wyjaśnił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Michał Dworczyk pytany, jak wiele osób może skorzystać z Karty Polaka w wyniku nowelizacji odpowiedział, że będzie to bardzo duża zmiana w stosunku do obecnego stanu, jednak wszystko zależy od liczby zainteresowanych uzyskaniem dokumentu.

,,Dla większości osób mieszkających poza krajami byłego Związku Sowieckiego, otrzymanie tego dokumentu będzie miało w pierwszym rzędzie charakter symboliczny, podkreślający ich kontakt z ojczyzną i narodem polskim” – mówił szef KPRM.

,,Szacuje się, że na świecie mieszka około 20 mln Polaków, z czego ok. 1-1,5 mln na terenach byłego Związku Sowieckiego, natomiast pozostali mieszkają w krajach zarówno Europy oraz obu Ameryk i to głównie do nich będzie skierowana ta nowelizacja” – tłumaczył Michał Dworczyk.

Pierwsze próby wprowadzenia Karty Polaka miały miejsce w 1999 r., jednak ostatecznie została ona wprowadzona ustawą z 2007 r. Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością – w tym przynajmniej bierną znajomość polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

W wyniku nowelizacji ustawy z 2016 r. posiadacze Karty Polaka, przyjeżdżający do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji – m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów gospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl