fot. pixabay.com

M. Dworczyk: Do końca marca do Polski ma trafić ok. 840 tys. dawek szczepionki firmy Moderna

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że do końca marca powinno dotrzeć do Polski około 840 tys. dawek szczepionki firmy Moderna. W styczniu mamy otrzymać od tej amerykańskiej firmy 70 tys. dawek preparatu.   

Wczoraj Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna. Autoryzowała ją już też KE [więcej].

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja zapowiedział, że odbiorcą tej szczepionki będzie m.in. Polska.

– Dzięki podpisanej w ramach Unii Europejskiej umowie o dostarczenie szczepionek przeciw COVID-19, będziemy również odbiorcą szczepionki firmy Moderna. Do końca marca do Polski trafi około 840 tys. dawek, a jeszcze w styczniu blisko 70 tys. dawek szczepionki tej  firmy trafi do naszego kraju – mówił Michał Dworczyk.

Minister zwrócił też uwagę na sposób przechowywania tej szczepionki. Wskazał, że nie potrzebuje ona głębokiego mrożenia, przez co można ją transportować i przechowywać w nieco mniejszym reżimie. Pierwsza dostawa szczepionek Moderny ma dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu. Agencja Rezerw Materiałowych spodziewa się wtedy ok. 29 tys. dawek.

Tymczasem w naszym kraju trwa szczepienie pierwszym preparatem zatwierdzonym do użytku w UE w grudniu. Szczepionki firm Pfizer i BioNtech podawane są tzw. grupie zero. Wczoraj liczba zaszczepionych osób przekroczyła w Polsce ponad 153 tys.

RIRM

drukuj