M. Błaszczak: edukacja młodego pokolenia istotna, by zwiększać bezpieczeństwo

Edukacja młodego pokolenia jest istotna, aby zwiększać bezpieczeństwo – mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, inaugurując w poniedziałek Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

Minister spotkał się z Dziecięcą oraz Młodzieżową Drużyną Pożarniczą w Urzędzie Gminy Wieliszew (woj. mazowieckie). Dzieci, wśród których najmłodsze ma cztery lata, dostały kaski rowerowe. Młodzi strażacy uczestniczyli w pokazie udzielania pomocy medycznej.

Jak podkreślił szef MSWiA, program służy temu, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim tym, którzy będą korzystać z wiosny, bawić się, jeździć na rowerze czy rolkach. Powiedział, że inauguruje ten program w ten sposób, by podkreślić rolę straży pożarnej.

Wręczając dzieciom kaski, szef MSWiA podkreślał, że na rowerach, rolkach jeździ się w kaskach. Zwracał uwagę, że ważne są też odblaski, „dzięki którym jesteśmy lepiej widoczni na drogach”.

„Jest mi niezwykle miło, że w tak licznym gronie młodych strażaków mogę zainaugurować program noszący imię św. p. Władysława Stasiaka” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” to kontynuacja zainaugurowanego w marcu 2007 r. programu „Razem Bezpieczniej” na lata 2007-2015. Jego patronem jest Władysław Stasiak – ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. To właśnie w czasie, gdy Stasiak był ministrem SWiA, przygotowano i rozpoczęto realizację programu „Razem Bezpieczniej”.

W ramach programu przewidziano: zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy służb, instytucji i organizacji działających w zakresie bezpieczeństwa publicznego; realizowanie przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, z uwzględnieniem przeciwdziałania patologiom społecznym oraz poprawy infrastruktury bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz promowanie efektywnych metod i środków zabezpieczenia mienia.

Ważnym celem programu ma być też przeciwdziałanie patologiom społecznych oraz „ochrona dzieci i młodzieży przed przejawami tego zjawiska”. W jego ramach mają być realizowane „zadania mające wpływ na bezpieczeństwo i kształtowanie odpowiednich postaw dzieci, w tym rewitalizacja miejsc i obiektów np. infrastruktury publicznej. Mają być angażowane społeczności lokalne do działań zapewniających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży; autorzy przewidują również działania profilaktyczne w zakresie przemocy, alkoholu, narkotyków, substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy.

Inicjatywa zakłada upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży profilaktyki rówieśniczej i wolontariatu na rzecz bezpieczeństwa, promocję zdrowia, organizowanie zajęć pozaszkolnych, sportowych, plenerowych, które mogą pomagać w zagospodarowaniu wolnego czasu dzieci i młodzieży oraz w przeciwdziałaniu przemocy lub agresji wśród nich.

Autorzy programu zakładają też edukowanie w zakresie zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. W ustawie budżetowej na 2016 r. zaplanowano rezerwę celową w wysokości 3 mln zł na finansowanie zadań programu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl