fot. PAP/Wojtek Jargiło

Luzowanie obostrzeń

Czekający na otwarcie basenów czy siłowni ćwiczą już od soboty. Na widownie powrócili także miłośnicy kina, teatru i filharmonii. Otwarcie tych placówek to kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią.

W sobotę otwarto instytucje kultury, takie jak filharmonie, kina czy teatry.

– Minęło dwa i pół miesiąca, od kiedy teatr nie gra. Dla teatru granie i kontakt z widzami to podstawa i racja bytu – wskazał Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni.

W Gdyni widzowie już w sobotę mogli obejrzeć pierwszy po przerwie spektakl.

Otwarte są już nie tylko teatry, ale także kina.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że jednak wiele osób ma pewne obawy, lęki. W dalszym ciągu jest nie bardzo skłonna do tego, żeby wychodzić z domu, aby uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach, więc zakładam, że jeżeli udałoby nam się powrócić jesienią do połowy tej frekwencji, którą mieliśmy wcześniej, to bylibyśmy bardzo zadowoleni – podkreślił Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Jednak już teraz Dolnośląskie Centrum Filmowe jest przygotowane na widzów – dodał  dyrektor placówki Jarosław Perduta. Seanse filmowe będą odbywały się w dłuższych odstępach czasowych, a sale będą dezynfekowane.

Od dzisiaj dla klubów sportowych jest otwarta pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 12 w Gdyni. Od połowy czerwca będą mogły z niej skorzystać osoby indywidualne.

– Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja mówi o tym, że mogą być maksymalnie 4 osoby na tor i do 50 proc. obłożenia pływalni. Dlatego to jest dosyć spore obostrzenie dla szkółek pływania, które wykorzystywały tor w liczbie 8-9 dzieci – akcentował Piotr Wysocki, kierownik pływalni.

Mimo luzowania obostrzeń, w dalszym ciągu musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa czyli zachowaniu dwumetrowej odległości od innych osób oraz zasłanianiu nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach w miejscach publicznych.

TV Trwam News

drukuj