Lublin: trwa polsko-amerykański kongres „100 lat wspólnego dziedzictwa”

Pod hasłem „100 lat wspólnego dziedzictwa” trwa w Lublinie polsko  – amerykański kongres.

Jego uczestnicy dyskutują m.in. o tożsamości narodowej Polaków w USA. Do Lublina przybyli polscy i amerykańscy przedstawiciele świata polityki, biznesu i kultury.

Dziś goście zza granicy będą zwiedzać poszczególne miasta woj. lubelskiego. Odwiedzą m.in. Łuków oraz Zamość. W planie jest też złożenie kwiatów przed Mauzoleum na Majdanku.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że kongres jest też doskonałą okazją do umocnienia współpracy w zakresie inwestycji.

– Szalenie ważne jest, żeby nasze relacje polsko-amerykańskie, które są tak doskonałe na poziomie politycznym, na poziomie dyplomatycznym, również na poziomie militarnym, żeby one w tej chwili przeszły na wyższy poziom, ale na płaszczyźnie gospodarczej. Niewątpliwie jest to szalenie ważna rzecz dla woj. lubelskiego, dla samego Lublina, że takie ważne wydarzenie, jak to forum polsko-amerykańskie, odbywa się w niecały miesiąc po podpisaniu strategicznego porozumienia pomiędzy Polską a USA – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Kongres „100 lat wspólnego dziedzictwa” zorganizował m.in. Katolicki Uniwersytet im. Jan Pawła II w Lublinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

 

drukuj