Lublin: powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP

W Lublinie powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Na razie nie wiadomo, gdzie będzie jego siedziba – informuje „Nasz Dziennik”.

Utworzenie placówki jest przesądzone, o czym świadczą deklaracje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort informuje, że pewne działania już podjęto.

Poseł Gabriela Masłowska wskazała, że Lublin jest najlepszym miejscem dla muzeum o takiej tematyce.

– Utworzenie Muzeum Ziem Wschodnich szczególnie ma znaczenie i sens w Lublinie. Mieście, które doświadczyło martyrologii i które jest najbliżej tych obszarów, gdzie mieliśmy do czynienia z eksterminacją i niszczeniem narodu polskiego zamieszkałego tereny wschodnie. Upamiętnianie historii nas jednoczy i jest przekazem dla kolejnych pokoleń i formą obrony naszej suwerenności, niezależności i jest polską racją stanu – mówiła poseł Gabriela Masłowska.

Resort kultury i dziedzictwa narodowego prowadzi korespondencję z samorządem wojewódzkim na temat zasad powołania muzeum  i utworzenia jego siedziby.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej proponuje oddanie pod muzeum historycznego budynku Pałacu Lubomirskich, w którym mieści się Wydział Politologii.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej ma upamiętniać, badać i popularyzować dorobek Polaków zamieszkujących ziemie wschodnie dawnej RP ze szczególnym uwzględnieniem ich historii w czasie istnienia I RP.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl