fot. pixabay.com

Lubelskie: B. zastępca komendanta MO skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu

Były zastępca Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Lublinie został skazany na dwa lata więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata – poinformował naczelnik pionu śledczego lubelskiego IPN prokurator Jacek Nowakowski.

Jak zaznaczył naczelnik, „wyrokiem z dnia 23 listopada 2021 roku Sąd Rejonowy Lublin–Zachód w Lublinie uznał Aleksandra Ch. – byłego Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Lublinie ds. Służby Bezpieczeństwa winnym popełnienia zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, które polegały na bezprawnym pozbawieniu wolności 18 działaczy legalnej opozycji, poprzez wydanie, w okresie od 12 do 15 grudnia 1981 roku w Lublinie, decyzji o ich internowaniu”.

Za popełnienie tego przestępstwa sąd wymierzył Aleksandrowi Ch. karę 2 lat więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3 lata próby oraz orzekł karę grzywny.

Jak podano, akt oskarżenia przeciwko Aleksandrowi Ch. został wniesiony przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

PAP

drukuj