Łowcy Burz: należy utworzyć nowy system ostrzegania przed nawałnicami

Polscy Łowcy Burz chcą utworzenia nowego systemu ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Podkreślają, że możliwe jest skuteczne alarmowanie obywateli o nawałnicach, jak ta z 11 sierpnia. Gwałtowne burze zabiły wtedy pięć osób, wyrządziły także wiele szkód.

Stowarzyszenie Skywarn Polska wskazuje, że system mógłby informować o zagrożeniu na kilka godzin przed wystąpieniem zjawiska. Ostrzeżenia opierałyby się na bieżących obserwacjach danych radiowych i satelitarnych oraz stacji meteo.

Alert – w postaci krótkiej wiadomości tekstowej SMS – docierałby do osób, które znajdują się w zagrożonym rejonie – tłumaczy Piotr Żurowski, rzecznik stowarzyszenia.

Co więcej – niepotrzebna byłaby rejestracja w systemie.

– Zaletą tego systemu byłoby to, że osoby nie musiałyby np. sprawdzać danych w internecie. Nie musiałyby wchodzić w aplikację , która ma takie braki, że musi mieć dostęp do internetu. Takie ostrzeżenia wydawane byłyby obszarowo, nie na całe województwo, tylko na teren, na który nadciąga burza i wszystkie osoby miałyby powiadomienia. Może wtedy ludzie braliby te ostrzeżenia bardziej poważnie, ponieważ gdy ostrzeżenie wydawane jest na całe województwo, np. jeśli tylko w części przejdzie jakaś nawałnica, to w tej części, w której np. gwałtowna burza nie wystąpiła, ludzie zaczną lekceważyć te ostrzeżenia – mówi Piotr Żurowski.

Z piątku na sobotę przez Polskę gwałtowne burze. Największe szkody wyrządziły w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim.

Cały czas trwa szacowanie strat.

RIRM

drukuj