By Oliver-Bonjoch - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4943243

„L’Osservatore Romano”: ratujcie Rzym, mieszkańcy uciekają

„Ratujcie Rzym, rzymianie uciekają z miasta”- alarmuje w środowym wydaniu dziennik „L’Osservatore Romano”. Watykańska gazeta pisze o stanie degradacji włoskiej stolicy i ostrzega, że zamieniła się ona w turystyczny „lunapark”.

Punktem wyjścia artykułu wyrażającego poważne zaniepokojenie sytuacją w Wiecznym Mieście jest śmierć karabiniera, który został w lipcu zasztyletowany na ulicy przez młodego amerykańskiego turystę podczas interwencji w centrum, gdzie uprawiany jest proceder handlu narkotykami. Następnie w artykule analizowane jest zjawisko nocnego rzymskiego życia pod znakiem alkoholu i środków odurzających.

„Smutną konstatacją jest to, że wielu młodych turystów pochodzących z każdego zakątka świata nie przybywa do naszego ukochanego miasta z powodu jego dziedzictwa historyczno – artystycznego, by podziwiać jego słynne piękno. Przyjeżdżają, bo przyciąga ich nocne życie, łatwość, z jaką mogą znaleźć substancje odurzające, lokale serwujące do świtu alkohol za kilka euro wbrew wszelkim przepisom miejskim”- zaznacza dziennik. Podkreśla, że „rezultatem tego bałaganu mylonego z wolnością jest chaos”.

„Rzymianie uciekają z Rzymu. Dzielnice, osiedla stopniowo są opuszczane przez mieszkańców” – dodaje watykańska gazeta i wyjaśnia, że ten stały proces wyludniania jest szczególnie wyraźny w rejonach najbardziej hucznego nocnego życia.

Zaznacza, że niepokój wywołuje „absolutny brak przepisów chroniących” stałych mieszkańców.

„Biedni obywatele rzymscy są wzywani do stałych poświęceń, które nie są nigdy naprawdę wynagradzane”- zauważa “L’Osservatore Romano”.

Gazeta kładzie nacisk na to, że w domach, z których uciekają mieszkańcy w sposób całkowicie bez kontroli pojawiają się pokoje na wynajem i tanie, często nielegalne, miejsca noclegowe dla turystów.

„Całe kamienice w sercu Rzymu zostały zamienione na pokoje gościnne”- stwierdza autor publikacji i ocenia, że Wieczne Miasto podobnie , jak inne we Włoszech oblegane przez turystów „zamieniły się w lunapark”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl