Łódź: Na budowie pasażu odkryto groby sprzed 200 lat

Szczątki 13 osób odnaleziono podczas badań archeologicznych w Łodzi, przeprowadzonych po tym, jak w trakcie budowy nowego pasażu, łączącego ul. Ogrodową z ul. Legionów, odkryto stare groby. Okazało się, że pochówki pochodzą sprzed 200 lat.

„W maju na terenie budowy nowego pasażu, który połączy ul. Ogrodową z ul. Legionów i Śródmieście z dawnym fabrycznym imperium Karola Poznańskiego, odkryto na głębokości 1,5 metra stare groby. Na początku czerwca Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na prowadzenie tam badań archeologicznych, w wyniku których odkryto szczątki w sumie 13 osób” – poinformowała Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Najlepiej zachowane szczątki należały do kobiety, przy której znaleziono bursztynową kolię, haftkę od ubrania oraz strzępy futrzanego kołnierza. Naukowcy oszacowali, że zmarła ona w latach 1820-40. W pozostałych grobach był częściowo zachowany szkielet mężczyzny oraz przemieszane ludzkie kości.

Zdaniem ekspertów, szczątki są pozostałościami po cmentarzu – znajdującym się w XIX wieku przy kościele pod wezwaniem św. Józefa – które po jego likwidacji nie zostały przeniesione na nowe miejsce pochówku.

Cmentarz przy kościele św. Józefa został utworzony w 1819 roku. Składał się z części katolickiej, a w 1830 roku dodano do niego część ewangelicką. W kolejnych latach był sukcesywnie zwiększany, ale w połowie XIX wieku nekropolia okazała się ostatecznie zbyt mała na ówczesne potrzeby Łodzi. W 1855 roku została zamknięta, a rok później na nowy cmentarz wytypowano teren przy drodze biegnącej do ul. Konstantynowskiej, czyli przy obecnej ul. Ogrodowej.

Odnalezione szczątki zostaną teraz przeniesione na niewielki cmentarz, który do dzisiaj znajduje się przy kościele św. Józefa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl