Łódź: dr Andrzej Janicki p.o. dyrektora Muzeum Dzieci Polskich
Dr Andrzej Janicki został p.o. dyrektora Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, działającego w Łodzi. Zastąpił na tym stanowisku dr. Ireneusza Piotra Maja, pierwszego szefa utworzonej w 2021 r. placówki.
O powołaniu dr. Janickiego przez minister kultury, Hannę Wróblewską poinformował w piątek MKiDN.
Nowy dyrektor Muzeum Dzieci Polskich jest doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego. W łódzkiej placówce pracuje od początku jej działalności, tj. od 2021 r. Początkowo był specjalistą ds. zbiorów, a od 2022 r. kierownikiem zespołu ds. zbiorów. W przeszłości był asystentem w Dziale Zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Dr Andrzej Janicki zastąpił dr. Ireneusza Piotra Maja, który na początku października złożył rezygnację z pełnionej od początku działania placówki funkcji. Wcześniej lokalne media informowały o oskarżeniach kierowanych przez część pracowników wobec ówczesnego dyrektora muzeum o stosowanie mobbingu, nepotyzm i wykorzystywanie pieniędzy oraz mienia muzeum.
„Nigdy nikogo nie dręczyłem, nikogo nie zastraszałem, nikomu nie ubliżyłem. Zawsze zwracałem się do pracowników z szacunkiem, staram się za każdym razem doceniać ich sukcesy i zaangażowanie, chwalić za postępy. Jeżeli pojawiły się różnice zdań, wypracowywaliśmy konsensus. Odkąd powstało muzeum nie zwolniłem żadnego pracownika” – przekonywał wówczas dr Maj.
Zapewniał również, że nie wykorzystywał samochodu służbowego niezgodnie z przepisami i nie woził rodziny za publiczne pieniądze. Jak tłumaczył, księgowość pobierała część jego miesięcznego wynagrodzenia na poczet ryczałtu za użytkowanie samochodu służbowego w celach prywatnych.
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zostało utworzone w Łodzi 1 czerwca 2021 roku. Ma ono upowszechnić wiedzę o osadzonych w niemieckim obozie dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi oraz upamiętniać najmłodsze ofiary II wojny światowej. Placówka funkcjonuje w tymczasowej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej 90; pod koniec 2022 r. zakupiono nieruchomości na terenach dawnego obozu na Bałutach, w tym budynek jego dawnej komendantury, który będzie miejscem przeznaczonym do ekspozycji stałej.
PAP