fot. PAP/Marcin Bednarski

LM piłkarzy ręcznych: bez reklam Nord Stream 2 na koszulkach Orlen Wisły Płock

Z zaklejonymi na koszulkach reklamami Nord Stream 2, od tego sezonu głównego sponsora rozgrywek, rozpoczęli udział w Lidze Mistrzów piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock. W niedzielę wieczorem podejmowali we własnej hali szwajcarski Wacker Thun.

Na strojach płockiego zespołu widoczne – z przodu i z tyłu – były tylko reklamy Vervy, jednego z produktów PKN Orlen, głównego sponsora płockiego klubu. Podobnie jak w sobotę w przypadku zawodników PGE VIVE Kielce, zakryty był umieszczony na rękawkach logotyp Nord Stream 2, firmy budzącej w Polsce kontrowersje.

Klub z Płocka decydując się na taki krok powołał się na zapisy umowy sponsorskiej, które wiążą go z PKN Orlen.

„Wyraziłem kategoryczny sprzeciw umieszczenia logo Nord Stream 2 na strojach naszych zawodników. Jest to projekt kontrowersyjny dla nas, jako Polaków i większości Europy. Sport nie może firmować kontrowersyjnych projektów, godzących w naszą gospodarkę i bezpieczeństwo” – powiedział w niedzielę telewizyjnym „Wiadomościom” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W sobotę rzeczniczka prasowa PKN Orlen Joanna Zakrzewska powiedziała PAP, że koncern wspiera płocki klub i współpracuje w rozwiązaniu tego problemu.

„Nie jest to korzystna sytuacja dla samego klubu, sponsorów i przede wszystkim kibiców. Wspólnie liczymy na zdroworozsądkowe podejście Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej” – dodała.

W jej ocenie sport powinien się kojarzyć „wyłącznie z zasadą +fair play+”, nie powinien być zaś „uwikłany w jakiekolwiek rozgrywki polityczne”.

Kluby z Płocka i Kielc zrezygnowały też z ekspozycji własnych sponsorów tytularnych, gdyż – jak zaznaczyła dyrektor marketingu Wisły Katarzyna Przykłota – Nord Stream 2 „pozostaje, jeśli chodzi o kwestie branżowe, w sprzeczności z głównymi sponsorami polskich drużyn”.

„Informowaliśmy Europejską Federację Piłki Ręcznej, że to zrobimy, natomiast oczywiście jest to niezgodne z regulaminem rozgrywek” – przyznała w rozmowie z PAP Przykłota.

Reklamy PKN Orlen zakryte zostały również w hali, a pełna nazwa drużyny wyświetlona była tylko na tablicy wyników. Logotyp Nord Stream 2 widoczny był natomiast w dwóch miejscach na boisku, a także na banerach reklamowych wokół parkietu.

Przed płocką halą przed meczem kilkanaście osób demonstrowało z transparentem „Stop Nord Stream 2”.

PAP/RIRM

drukuj