fot. wikipedia

Litwa: Sejm zatwierdził nowy skład Państwowej Komisji Języka Litewskiego

Państwowa Komisja Języka Litewskiego, mająca zadecydować o pisowni m.in. polskich nazwisk na Litwie, ma nowy skład. Członków głównego organu eksperckiego w kwestii pisowni nazwisk nielitewskich u naszego wschodniego sąsiada zatwierdził tamtejszy Sejm.

Przewodniczącym komisji został Audrys Antanaitis. Jego kandydatura wzbudziła wiele kontrowersji. To dziennikarz o poglądach nacjonalistycznych i radykalnych, który wypowiada się przeciwko uprawomocnieniu pisowni nielitewskich nazwisk.

To nie sprzyja litewskiej Polonii – mówi Renata Cytacka, przewodnicząca Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin w Wilnie.

– Wiemy, kim jest pan Antanaitis, ponieważ jest to postać dość kontrowersyjna. Wypowiadał się już nie raz na ważne tematy. W tej chwili komisja językowa na Litwie naprawdę urasta do bardzo wielkiej rangi. Tak naprawdę komisja wybierana jest przez posłów Sejmu, a członkowie Sejmu wysyłają zapytanie do komisji językowej, więc troszeczkę jest to w moim pojęciu – jako prawnika – absurdalna sytuacja. Skoro my wybieramy w bezpośrednich wyborach posłów do Sejmu, to my im powierzamy rządzenie w państwie. Chcemy, żeby oni przyjmowali odpowiednie przepisy, a nie pytali organ, który jest upolityczniony. Tu właśnie osoba przewodniczącego nie będzie obiektywna – wskazuje Renata Cytacka.

Zdaniem posła Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Jarosława Narkiewicza sytuacja nie jest dramatyczna.

Polityk wskazuje, że kandydaturę Antanaitisa popiera litewski premier, który jest zwolennikiem zapisu oryginalnej wersji nazwiska w litewskich dokumentach i przywrócenia dobrych stosunków polsko-litewskich.

Temat pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach jest dyskutowany w parlamencie Litwy od ponad 20 lat. Zakończenie tworzenia nowego składu Państwowej Komisji Języka Litewskiego może przyśpieszyć decyzję w tej sprawie.

RIRM

drukuj