fot. flickr.com

Litwa: rozpoczęły się Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej

Spektakl Sławomira Mrożka „Emigranci” z udziałem warszawskiego aktora Piotra Cyrwusa i wileńskiego – Edwarda Kiejzika – zainaugurował w czwartek na scenie dawnego Teatru na Pohulance 8. Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

W ciągu czterech dni tego festiwalu teatralnego, któremu patronuje marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, na kilku wileńskich scenach zostanie zaprezentowanych 12 spektakli. Wystąpią zespoły teatralne z Litwy, Ukrainy, Polski, Rosji, Austrii i Kanady.

Festiwalowi będą towarzyszyły warsztaty teatralne dla młodzieży szkolnej, które poprowadzi polski aktor teatralny i filmowy Przemysław Tejkowski.

Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej są jedynym festiwalem teatralnym poza granicami Polski, gdzie spotykają się teatry działające w Europie, Ameryce i Azji oraz aktorzy – zarówno zawodowi, jak i amatorzy.

„Cieszę się, że udało się stworzyć płaszczyznę, gdzie się spotykamy, poznajemy się, wymieniamy doświadczenia, doskonalimy warsztat i prezentujemy swój dorobek” – powiedziała PAP inicjatorka i organizatorka festiwalu, kierownik Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie Lilia Kiejzik.

Festiwal, który odbywa się co dwa lata, staje się coraz bardziej popularny wśród wileńskiej publiczności, a także wśród teatrów polonijnych.

„Nie mamy problemu z zaproszeniem teatrów” – mówi Lilia Kiejzik. Zaznacza, że „Wilno, legendarna scena na Pohulance, przyciągają jak magnes. Tu każdy chce wystąpić”.

Lilia Kiejzik wskazuje, że dzięki festiwalowi powstają koprodukcje.

„W tym roku w inauguracyjnym spektaklu występują aktorzy warszawski i wileński. Powstają też spektakle z udziałem aktorów warszawskich i lwowskich” – powiedziała Lilia Kiejzik.

Marzeniem organizatorki Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej jest przygotowanie wspólnego spektaklu z udziałem wszystkich uczestników festiwalu.

PAP/RIRM

drukuj