[TYLKO U NAS] M. Małecki: Zerwaliśmy z monopolem Gazpromu, na którym uwiązali nas politycy PO i PSL

5-letni kontrakt PGNiG na dostawy gazu LNG z USA do Polski to najlepszy przykład tego, że zerwany został monopol rosyjskiego Gazpromu. Ten monopol, na którym uwiązali nas politycy PO i PSL – podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wczoraj polska spółka PGNiG podpisała z brytyjską firmą Centrica LNG Company pierwszą średnioterminową umowę na regularne dostawy skroplonego gazu. Kontrakt wejdzie w życie w przyszłym roku. Umowa obejmuje 9 ładunków. Cena gazu – jak informuje PGNiG – jest absolutnie konkurencyjna.

Kontrakt zawarty przez PGNiG jest pierwszym z serii takich umów. W ciągu półtora roku spółka chce zbudować bowiem cały portfel dostaw. W grę wchodzi gaz z USA i być może także z innych kierunków.

Umowa z firmą Centrica LNG Company będzie realizowana w latach 2018-2022. Gaz ma pochodzić z terminala Sabine Pass w Luizjanie. Będzie odbierany w terminalu w Świnoujściu. Wszystkie koszty i ryzyka – skroplenia, frachtu czy ubezpieczeń – ponosi sprzedający.

Dzięki temu, że Polska posiada terminal gazowy im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu możemy kupować gaz z każdego miejsca na świecie – zaznaczył Maciej Małecki i dodał, że zawarcie 5-letniego kontraktu na dostawy gazu z USA to kolejny krok do zapewnienia Polsce całkowitego bezpieczeństwa energetycznego.

Dziś Polska może swobodnie wybierać dostawcę gazu dla naszej gospodarki i naszych rodzin. Dziś mamy mocną pozycję w negocjacjach z dostawcami gazu z każdego miejsca na świecie. 5-letni kontrakt na dostawy gazu do Polski ze Stanów Zjednoczonych to jest najlepszy przykład na to, że zerwany został monopol Gazpromu. Ten monopol, na którym uwiązali nas politycy PO i PSL – podkreślił sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Kolejnym elementem, który zapewni nam całkowitą suwerenność w dostawach gazu do naszej gospodarki będzie Korytarz Norweski, czyli połączenie polskiego systemu gazowego ze złożami gazu na Morzy Północnym – dodał Maciej Małecki.

Połączenie polskiego Wybrzeża ze złożami gazu na Morzu Północnym w Norwegii i terminal gazowy im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dadzą Polsce możliwość sprowadzania rocznie 18 mld m3 gazu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl