Litwa: blisko 6 tys. euro zebrano podczas kwesty na Cmentarzu na Rossie

Blisko 6 tysięcy euro zebrano na renowację zabytkowych nagrobków na wileńskim Cmentarzu na Rossie podczas sześciodniowej kwesty, która trwała od 28 kwietnia do 3 maja.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort jest zadowolony z wyniku kwesty.

„Jest to bardzo dobry wynik” – powiedział PAP w sobotę Żybort po podliczeniu pieniędzy.

„Za tę sumę możemy odnowić nawet okazały pomnik na cmentarzu” – dodał.

Na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze zadecyduje w najbliższym czasie zarząd Stowarzyszenia.

Podczas kwesty pieniądze zbierali harcerze i przedstawiciele Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej. Darczyńcami byli polscy turyści, którzy podczas długiego weekendu licznie odwiedzali Wilno i Rossę.

Kwesty na Rossie w ciągu roku odbywają się kilkakrotnie.

„Polacy są szczodrzy i chętnie wrzucają pieniądze do naszych puszek, gdy widzą, jak dużo pracy wymaga ten cmentarz” – powiedział Dariusz Żybort.

Następna kwesta odbędzie się za kilka tygodni, podczas kolejnego długiego weekendu na Boże Ciało. Od 31 maja przez kilka dni kwestować będą przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie, a uzbierane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację pomnika jednego z lekarzy spoczywających na cmentarzu.

Cmentarz na Rossie liczy blisko 250 lat. Jest malowniczo położony na wzgórzach i porośnięty starodrzewem. Został mocno okaleczony nie tylko przez czas, ale także przez władze w okresie sowieckim, gdy nekropolie były dewastowane i rabowane. Wiele nagrobków jest pochylonych, zapadniętych w ziemię, bez krzyży, z powybijanymi medalionami i zniszczonymi napisami.

Rossa składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i cmentarzyka wojskowego z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie spoczywa jego serce i prochy matki. Na obszarze ponad 10 hektarów jest około 26 tys. nagrobków, pomników i grobowców. Spoczywają tu m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki. Na Rossie pochowani są również ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Cziurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, Petras Cvirka, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl