Limit na ludzkie życie

Najprawdopodobniej Narodowy Fundusz Zdrowia chce limitować procedury transplantacyjne. Chodzi głównie o nerki. Taka zapowiedź znalazła się w liście skierowanym przez wiceprezesa NFZu.

Tymczasem w Polsce mamy ok. 20 tys. pacjentów, którzy żyją dzięki temu, że są dializowani czyli korzystają ze sztucznej nerki. Jeżeli corocznie udało by się z tego zakwalifikować i przeszczepić nerki 10 proc. chorych to nie tylko poprawi się jakość życia tych osób, ale równocześnie ogromnie ograniczy się koszty – powiedział poseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, a obecnie przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

– Ogromne zdziwienie budzi decyzja o tym, że w tym roku będziemy limitowali przeszczepy narządów, zwłaszcza przeszczepy nerek. Co jak co, ale właśnie transplantologia to są procedury ratujące życie. Jeśli nie stać nas – w tym bałaganie zafundowanym nam przez rządzących – na więcej, przynajmniej te świadczenia zdrowotne,  te procedury powinny być nielimitowane. One nie tyle poprawiają zdrowie, co ratują życie – powiedział Bolesław Piecha.

Powodem planów limitowania przez NFZ procedur transplantacyjnych jest najprawdopodobniej brak pieniędzy. Fundusz jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Jednak ani minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ani prezes NFZu Agnieszka Pachciarz nie pukają do drzwi ministra finansów o pomoc, by takie świadczenia były finansowane – zwraca uwagę poseł Bolesław Piecha. I dodaje, że w tej sytuacji szef resortu zdrowia powinien odejść ze swojego stanowiska.

– Widocznie jest taki terror finansowy w tym rządzie spowodowany nie tyle nawet kryzysem, co fatalnym zarządzaniem i ogromnym zadłużaniem kraju. Dlatego sprawie transplantologii chcemy poświęcić jedno z następnych posiedzeń. Natomiast na dzień dzisiejszy mamy sprawę ważniejszą, tzn. wotum nieufności wobec pana ministra Arułkowicza; i jeżeli to się potwierdzi, to będzie to koronny argument, że zdrowia minister Arułkowicz kompletnie sobie nie radzi i dobrze by było dla Polaków żeby odszedł z zajmowanego stanowiska – dodał Bolesław Piecha.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl