Liczba wniosków o świadczenie 500 plus po raz pierwszy niższa

Po raz pierwszy spadła liczba wniosków o świadczenie 500 plus – w stosunku do marca o 8 tys. – poinformowała minister Elżbieta Rafalska. Według szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej jest to m.in., efekt dobrej sytuacji na rynku pracy i rosnących wynagrodzeń.

Minister Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że liczba dzieci nie spada, rośnie liczba urodzeń, a liczba dzieci kończących 18 lat jest stała. Spadek ilości wniosków tłumaczyć można tym, że jest mniej rodzin spełniających kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia na pierwsze dziecko.

– Wnioski nie zawsze równają się wydanym decyzjom, bo jeśli ktoś przekroczy kryterium dochodowe, to mimo złożonego wniosku nie otrzyma tego świadczenia. Możemy domniemać, że ta liczba mniejszych wniosków jest związana np. z poprawiającą się sytuacją dochodową rodzin, ze znalezieniem zatrudnienia, którego ktoś z rodziny do tej pory nie miał, więc w związku z tym był uprawniony do korzystania z tego świadczenia. Cały czas mówimy o takiej sytuacji, w której staramy się o świadczenie na pierwsze dziecko. To są nasze wstępne (szacunkowe) dane, ale zwracam też uwagę, że do tej pory 3 mln 900 tys. dzieci korzysta z tego świadczenia – powiedziała minister.

Świadczenie wychowawcze z programu 500 plus przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze – w rodzinach, gdzie kryterium dochodowe nie przekracza 800 zł na osobą lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

RIRM

drukuj