PAP/EPA

Libia: Trwają zacięte walki o stolicę kraju

W Libii trwają zacięte walki o stolicę kraju. Stany Zjednoczone wzywają do natychmiastowego wstrzymania ofensywy samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej dowodzonej przez prorosyjskiego generała Chalifę Haftara.

Tak zwana Libijska Armia Narodowa, dowodzona przez prorosyjskiego generała Chalifę Haftara, w ubiegły czwartek ruszyła na Trypolis. Przejęła kontrolę m.in. nad miastem Gharjan, ok. 70 km na południe od stolicy, po czym wdała się w walki z wojskami rządowymi na terenach wiejskich w pobliżu Trypolisu.

Od czwartku w starciach zginęły co najmniej 23 osoby. W opublikowanym przez USA oświadczeniu możemy przeczytać:

„Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy kontynuują naciski na przywódców libijskich, aby powrócili do rokowań politycznych prowadzonych przy mediacji specjalnego przedstawiciela sekretarza generalnego ONZ Ghassana Salame” –  napisał Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

O natychmiastowe uspokojenie sytuacji w Libii zaapelowały we wspólnym oświadczeniu USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Libia jest pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku. Kraj jest rozdarty między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie rządu jedności narodowej Mustafy as-Saradża, a na wschodzie – w Benghazi – rząd Libijskiej Armii Narodowej, którego szefem ogłosił się Chalifa Haftar.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl