fot. PAP/EPA

Libia: 57 migrantów utonęło po tym, jak wywróciła się łódź

U wybrzeży Libii wywróciła się łódź z migrantami. Uważa się, że w wyniku tego wypadku zginęło 57 osób – powiedziała w poniedziałek rzecznik Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) Safa Msehli.

Z oświadczenia Safy Msehli wynika, że łódź, na pokładzie której było 75 migrantów z państw afrykańskich, wypłynęła z miasta Al-Chums położonego w zachodniej części Libii. Wśród 57 ofiar wypadku przypuszczalnie było 20 kobiet i dwoje dzieci. Ci, których uratowano, zostali odesłani z powrotem na brzeg przez rybaków i straż przybrzeżną Libii.

Ocaleni pochodzą z Nigerii, Ghany i Gambii. Relacjonowali, że statek zatrzymał się z powodu problemu z silnikiem, a następnie wywrócił w wyniku złych warunków pogodowych.

W ostatnich miesiącach wzrosła liczba prób przepraw migrantów z Libii do Europy – przekazała AP. Według Amnesty International, od początku roku ponad 7 tys. osób zostało przechwyconych na Morzu Śródziemnym i zawróconych siłą do libijskich obozów detencyjnych.

Raport IOM wskazał, że w pierwszym półroczu 2021 r. zginęło 1146 osób usiłujących przedostać się do Europy, czyli dwa razy więcej niż w podobnym okresie rok wcześniej. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce 22 kwietnia w pobliżu wybrzeży Libii – utonęło wtedy 130 osób.

Libia jest głównym punktem tranzytowym dla migrantów uciekających przed wojnami i ubóstwem w państwach Afryki i Bliskiego Wschodu. Organizacje praw człowieka pracujące z migrantami i uchodźcami cytują zeznania osób, które przeżyły przeprawy do Europy, z których wynika, że w libijskich obozach doświadczały przemocy, w tym gwałtów, tortur oraz przymusowej pracy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl