Libia: 28 zabitych, ponad 130 rannych w starciach milicji w Trypolisie

28 osób zginęło, a ponad 130 odniosło rany w starciach rywalizujących ze sobą zbrojnych milicji, do jakich doszło wczoraj w stolicy Libii, Trypolisie – poinformowało libijskie ministerstwo zdrowia.

Rzecznik resortu zdrowia Anwar Nasr przekazał w rozmowie z agencją Associated Press, że walki rozpoczęły się wczoraj rano. Udział w nich brały rywalizujące ze sobą o władzę w Libii zbrojne milicje, wśród nich także te powiązane z powstałym, z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, rządem jedności narodowej.

Zbrojne milicje w Libii wywodzą się głównie z rebeliantów, którzy w 2011 roku obalili reżim pułkownika Muammara Kadafiego, a potem odmówili złożenia broni. Choć od marca 2016 r. w Trypolisie działa rząd jedności narodowej, uznany przez wspólnotę międzynarodową, większa część kraju jest wciąż pogrążona w chaosie.

Porozumienie o powołaniu rządu jedności narodowej zostało wypracowane w 2016 r. pod auspicjami ONZ na mocy memorandum podpisanego przez przedstawicieli rywalizujących ze sobą parlamentów Libii – samozwańczego w Trypolisie, który sprzyja radykalnym islamistom, i uznawanego przez społeczność narodową w Tobruku.

PAP/RIRM

drukuj