fot. wikipedia.org

Libia: 22 ofiary śmiertelne zamachu w Bengazi

Do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego podwójnego zamachu z użyciem samochodów pułapek w Bengazi na wschodzie Libii – poinformowała agencja Reuters, powołując się na lokalne władze.

Do pierwszej eksplozji doszło w dzielnicy Al Salmani, gdy muzułmańscy wierni wychodzili z meczetu po wieczornej modlitwie. Druga eksplozja nastąpiła krótko po tym, jak na miejsce przybyły służby medyczne oraz służby bezpieczeństwa. Zaparkowany po przeciwnej stronie jezdni samochód uderzył w ambulans, powodując dużo większą liczbę ofiar śmiertelnych. Na razie nie wiadomo, kto przeprowadził zamach.

Wśród ofiar są zarówno wojskowi związani z rządem z gen. Chalify Haftara, jak i cywile – poinformowały lokalne władze.

Od obalenia wieloletniego dyktatora Libii Muammara Kadafiego w 2011 roku kontrolę nad Trypolisem sprawuje kilka różnych grup zbrojnych, między którymi dochodzi do ustawicznych walk. W kraju konkurują ze sobą trzy główne ośrodki władzy i tysiące lokalnych bojówek. Organizacja Narodów Zjednoczonych zaangażowana jest w próby zainicjowania rozmów między rywalizującymi frakcjami libijskimi, by przygotować wybory parlamentarne i prezydenckie w 2018 roku.

W grudniu zeszłego roku siły lojalne wobec Haftara przejęły po ponad trzech latach walk całkowitą kontrolę nad Bengazi, pokonując islamistów – przypomina Reuters. Jak zaznacza agencja, w ostatnich miesiącach tym miastem nad Morzem Śródziemnym regularnie wstrząsały ataki bombowe; często dochodziło do nich przed meczetami.

Na południe od Bengazi znajduje się jedyna w Libii enklawa, nad którą kontrolę sprawuje tzw. Państwo Islamskie.

PAP/RIRM

drukuj