fot. PAP/EPA

Libia: Walki wokół lotniska w Trypolisie

Zacięte walki między uzbrojonymi grupami wybuchły ponownie w nocy z poniedziałku na wtorek wokół lotniska w stolicy Libii, Trypolisie. W wyniku zmasowanego ostrzału rakietowego zginęły dwie osoby.

Libijska agencja prasowa Lana podała, że na lotnisko spadły dziesiątki pocisków rakietowych. Uszkodzone zostały budynki, m.in. wieża kontrolna.

Władze w Trypolisie poinformowały, że w wyniku ostrzału zniszczonych lub uszkodzonych zostało większość samolotów znajdujących się na lotnisku.

Walki wokół lotniska zmusiły misję ONZ w Libii do wycofania „czasowego” z tego kraju swego personelu.

Starcia wokół lotniska wybuchły po wystosowaniu przez islamskie milicje na portalach społecznościach wezwania do wyparcia dawnych rebeliantów z Zenten z miejsc, które okupują oni w Trypolisie, w tym lotniska położonego 25 km od miasta.

Od obalenia w październiku 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego lotnisko w Trypolisie jest kontrolowane przez dawnych rebeliantów z Zenten, miasta oddalonego 170 km na południowy zachód od libijskiej stolicy. Zenten jest ważnym regionalnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym.

Do tej pory tymczasowym władzom Libii nie udało się rozbroić antyrządowych ugrupowań paramilitarnych, które nadal kontrolują w kraju wiele miejsc o strategicznym znaczeniu.

PAP/RIRM

drukuj