fot. pixabay.com

Lewica domaga się kontroli przestrzegania limitu wiernych w kościołach. A. M. Siarkowska: Takie działania zmierzają do ograniczenia wolności kultu religijnego

Klub Lewicy domaga się kontroli przestrzegania limitów wiernych w kościołach. Poseł Tomasz Trela zaapelował w tej sprawie do szefów resortów zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. „Działania Lewicy zmierzają wprost do ograniczenia wolności kultu religijnego” – podkreśla pos. Anna Maria Siarkowska.

Podczas konferencji prasowej w Łodzi poseł Lewicy pokazał zdjęcie z jednego z łódzkich kościołów twierdząc, że podczas Mszy św. nie są przestrzegane zasady sanitarne. Jak mówił, księża nie pilnują limitów osób, a wierni nie zachowują dystansu.

Lewica domaga się kontroli policji i inspekcji sanitarnej w świątyniach. Poseł Tomasz Trela chce, aby kościoły, gdzie są nieprawidłowości był zamykane. Polityk apeluje, aby Ministerstwo Zdrowia i MSWiA, do których skierował swoją interwencję, przedstawiły wnioski z kontroli.

Poseł Anna Maria Siarkowska nie ma wątpliwości, że Lewica ma na celu uderzenie w Kościół, a nie dbanie o bezpieczeństwo Polaków. Branie udziału w praktykach religijnych gwarantuje nam konstytucja – zaznacza parlamentarzystka PiS.

– Poseł Tomasz Trela i inni posłowie Lewicy wyraźnie zapominają, że wolność sumienia i religii stanowi podstawy demokratycznego społeczeństwa. Gwarantowana jest ta wolność także konstytucyjnie oraz traktaty międzynarodowe. Dziś działania Lewicy zmierzają wprost do ograniczenia wolności kultu religijnego. […] Możemy tę kwestię rozpatrywać pod kątem praw człowieka oraz instytucjonalnych relacji pomiędzy Kościoła i państwem – powiedziała Anna Maria Siarkowska.

Obecnie w kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust maseczką ochronną.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj