fot. Lasy Państwowe

Leśnicy odnawiają populację głuszca w Puszczy Augustowskiej

Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród (Podlaskie) odnawiają populację głuszca w Puszczy Augustowskiej. W październiku wypuścili na wolność 10 ptaków, które wyhodowali w swojej wylęgarni oraz 14 głuszców zakupionych na Białorusi.

Głuszec to zagrożony wyginięciem gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. W Polsce populacja głuszca wynosi od 500 do 600 sztuk. W Puszczy Augustowskiej jest ich ok. 50.

Jak powiedział Grzegorz Myszczyński z Nadleśnictwa Głęboki Bród, projekt odnowy populacji głuszca w Puszczy Augustowskiej trwa od 2013 roku. W tym czasie leśnicy wyhodowali i wypuścili na wolność ponad 150 ptaków.

Nadleśnictwo kilka dni temu kupiło także 7 kur i 7 kogutów z hodowli głuszców znajdującej się w pobliżu Puszczy Nalibockiej na Białorusi.

„Dotychczasowe ptaki pochodzące z naszej hodowli są ze sobą spokrewnione, o tym samym genotypie. Należało zatem urozmaicić geny żyjących u nas ptaków, co wzmocni ich populację” – powiedział Grzegorz Myszczyński.

Według obserwacji leśników w środowisku naturalnym przeżywa ok. 20 proc. młodych. Ptaki te są narażone na aktywność drapieżników i to jest główny powód ich umieralności. Gdyby nie ingerencja człowieka, głuszca nie byłoby już w Puszczy Augustowskiej.

Głuszce, które trafiają na wolność mają założone nadajniki telemetryczne, dzięki którym ornitolodzy lokalizują i monitorują miejsce ich pobytu.

Grzegorz Myszczyński poinformował, że w 2021 roku zostanie zmodernizowany ośrodek hodowlany głuszca w Głębokim Brodzie. Dzięki tej inwestycji wylęgarnia będzie większa i więcej ptaków będzie trafiało do środowiska naturalnego w całej Polsce.

PAP

drukuj