fot. twitter.com/DGeneralneRSZ

Lekcja historii dla amerykańskich żołnierzy w Bemowie Pilskim

Żołnierze Batalionu Bojowego NATO, który stacjonuje w Bemowie Pilskim, poznają polską historię. To grupa ok. 100 żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Specjalną lekcję przygotowała dla nich Polska Fundacja Narodowa.

„Zwiastun” to program adresowany do żołnierzy, którzy stacjonują na terenie Polski w ramach Kontyngentu NATO.

– Celem programu jest przede wszystkim pokazanie żołnierzom Polski jako nowoczesnego bezpiecznego kraju, który cały czas się rozwija, ale również pamięta o minionych pokoleniach, dba o pamięć minionych pokoleń – mówi Agnieszka Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej.

Stąd wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Staramy się pokazywać miejsca, które opowiadają naszą historię, pokazują heroizm i walkę polskiego narodu – dodaje Agnieszka Dydycz.

To jednak nie jedyna lekcja historii. Grupa 100 żołnierzy – Amerykanów, Brytyjczyków, Chorwatów i Rumunów – spotkała się także z polskimi kombatantami, którzy walczyli o Ojczyznę w trakcie II wojny światowej.

– Oni doceniają to, że mają okazję w ogóle spotkać tych ludzi, aczkolwiek wiadomo, że mamy ich coraz mniej z każdym rokiem, więc jest to taka duża szansa poznania ich i usłyszenia tej historii ze strony uczestnika tamtych wydarzeń – zaznacza sierż. Łukasz Mikołajczyk.

Grupa żołnierzy, która odwiedza Warszawę, na co dzień stacjonuje w Bemowie Pilskim. Wizyta w stolicy potrwa do poniedziałku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj