Kurdyjskie władze: ok. 100 tys. Kurdów uciekło z prowincji Kirkuk

W obawie przed rozruchami około 100 tysięcy Kurdów uciekło od poniedziałku z prowincji Kirkuk na północy Iraku, kiedy region ten został zajęty przez siły irackie – poinformowały w czwartek władze autonomicznego Regionu Kurdystanu.

Około 18 tysięcy rodzin znalazło schronienie w mieście Irbil, stolicy Regionu Kurdystanu, oraz w mieście As-Sulajmanijja w prowincji o tej samej nazwie na północnym wschodzie Iraku – powiedział dziennikarzom gubernator prowincji Irbil, Nawzad Hadi, na którego powołuje się agencja Reutera. Więcej szczegółów nie podano.

W środę premier Iraku Hajdar al-Abadi zapowiedział wycofanie wszystkich oddziałów wojskowych z prowincji Kirkuk; mają tam pozostać jedynie siły antyterrorystyczne i policja federalna. Decyzja Abadiego ma służyć uspokojeniu sytuacji w Kirkuku, zapobiec naruszeniom praw człowieka oraz umożliwić powrót wszystkim mieszkańcom, którzy uciekli w poniedziałek po wybuchu walk między siłami irackimi i kurdyjskimi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl