fot. PKWP

Ks. prof. W. Cisło w Paryżu: chrześcijaństwo daje przywilej życia w wolności

„Bóg szanuje wolność człowieka. Zamiast obwiniać Go o wojny i zło, zapytajmy, kto zarabia miliardy na handlu bronią” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło w Kaplicy Matki Bożej od Cudownego Medalika w trakcie Mszy św., która była częścią międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej w Paryżu przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.

Dwudniowej dyskusji w Paryżu towarzyszyło hasło: „Wolność w różnych obszarach życia społecznego”. Uczestnicy wydarzenia sięgali po nauczenie nt. wolności Benedykta XVI, wskazywali na klauzulę sumienia jako gwarancję realizacji prawa do wolności religijnej, zastanawiali się nad tym, jak ma wyglądać dialog, który służy wolności, ale stawiali też pytania o to, jakiej wolności obywatelskiej wymaga klimat.

Wymianę opinii i doświadczeń zakończyły warsztaty naukowe pt. „Panorama wolności religijnej w uwarunkowaniach Francji. Konfrontacja migrantów z tradycją katolicką rodzin francuskich”.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, głównego organizatora konferencji, podjął temat wolności w trakcie Mszy św., jaka odbyła się w Kaplicy Matki Bożej od Cudownego Medalika. Wyjaśnił, że „przywilejem jest wyznawanie religii, w której Bóg do absurdu szanuje wolność człowieka”.

Wykładowca UKSW nawiązał do biblijnego spotkania Chrystusa z bogatym młodzieńcem.

„Być może dzisiaj czytalibyśmy na kartach Pisma Świętego o jego osiągnięciach, wielkiej pracy misyjnej, ale on dokonał innego wyboru. Czytamy: miał wiele posiadłości. Co robi Jezus? Nie podbija stawki, nie biegnie za nim, tylko patrzy ze smutkiem. Bóg uszanował jego wybór” – zaznaczył ks. prof. Waldemar Cisło.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP nawiązał do tego, gdzie odbywa się konferencja naukowa. Podkreślił, że „we Francji wolność stała się bożkiem”. Przywołał słowa św. Jana Pawła II, który pytał: „Francjo, co uczyniłaś z własnym chrztem?”. Zauważył, że „niedługo podobne słowa będziemy powtarzać w innych krajach, także w Polsce”.

Ks. prof. Waldemar Cisło zachęcał wiernych, by dziękowali za piękno religii, która nie zmusza człowieka do bycia wierzącym. Odrzucał próby zrzucania na Boga odpowiedzialności za współczesne wojny i tragedie.

„Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, pojawiły się pytania: »dlaczego Bóg na to pozwolił?«. Ale kiedy sprzedawana była broń, a ci, którzy to robili zarabiali miliardy, to nie było pytań: »czy jest to etyczne i zgodne z wolą Bożą?«” – mówił wykładowca UKSW.

Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej pokazywał w Kaplicy Matki Bożej od Cudownego Medaliku, że „Maryja była wierna od momentu zwiastowania aż po krzyż”.

„Zapewne nie wiedziała, co Ją czeka. Te kilka zdań w Piśmie Świętym, opisujących Jej życie, nie pokazuje nam Jej w złotej koronie. W tej codzienności, z jaką się mierzyła, nie było miejsca na wywyższenie. Jeśli było miejsce na koronę, to koronę z ciernia” – wyjaśnił kapłan.

Dodał, że „pod krzyżem zdała największy egzamin, a jej wierność została nagrodzona”.

„Być może tak blisko nam do Maryi, bo przeżyła wiele z tej naszej drogi życia. Być może dlatego tak łatwo się przed Nią wyżalić, wypłakać, szukać u niej pocieszenia i zrozumienia” – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że nazywamy Maryję Królową Pokoju. Zachęcał, by zapraszać Ją do życia i modlić się o pokój we własnym sercu, a dalej – w rodzinie, w ojczyźnie, na Ukrainie, w Syrii i innych krajach.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie – obok m.in. Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW i Uniwersytetu Katolickiego w Paryżu – było jednym z organizatorów dwudniowej konferencji naukowej we Francji.

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj