fot. PAP/Andrzej Lange

Ks. prof. W. Cisło: Polacy mają bardziej szczodre serce niż zasobne kieszenie

Jeśli szukamy wymiernego faktu, który świadczy o tym, co zostało z nauczania św. Jana Pawła II w Polakach, to zobaczmy na to, co jako naród zrobiliśmy w stosunku do Ukraińców. Pokazaliśmy światu, co znaczy miłość w stosunku do bliźniego. Polacy mają bardziej szczodre serce niż zasobne kieszenie. Jeśli porównamy zasobność naszego społeczeństwa z innymi krajami, to jest to fenomen – zaznaczył ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w czwartkowym programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Od ponad roku za wschodnią granicą Polski trwa wojna ukraińsko-rosyjska. W różnych zakątkach świata także zaobserwować można konflikty zbrojne. Chociażby Liban jest państwem doświadczonym agresją. Sekcja Polska Pomocy Kościołowi w Potrzebie stara się odpowiadać na takie konflikty, niosąc wsparcie potrzebującym.

– Kościół w takich państwach, jak Syria czy Irak, jest wszystkim w tak trudnych okolicznościach. To noclegownia, kuchnia, a także miejsce, do którego przychodzimy wyrzucić żal czy gniew. Wtedy dopiero widzimy, jak niezmiernie istotną rolę ma do odegrania Kościół jako wspólnota. Bliski Wschód to mozaika kościołów wschodnich. W takich sytuacjach one się jednoczą i służą człowiekowi. (…) Jeśli szukamy wymiernego faktu, który świadczy o tym, co zostało z nauczania św. Jana Pawła II w Polakach, to zobaczmy na to, co jako naród zrobiliśmy w stosunku do Ukraińców – powiedział ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło.

Gość „Rozmów niedokończonych” zaznaczył, że „nie jest przesadą stwierdzenie, że Polakom jako narodowi należy się pokojowa nagroda Nobla”.

– Kiedy z okolic Mosulu wypędzano chrześcijan, a było to 120-150 tys. osób, finansowaliśmy obozy dla uchodźców – najpierw budowaliśmy namioty, a potem kontenery. Teraz ponad 9 mln osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską i nie ma u nas czegoś takiego, jak obozy dla uchodźców. Pokazaliśmy światu, co znaczy miłość w stosunku do bliźniego – wskazał.

Dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie opowiedział także o charyzmacie wspólnoty, podkreślając, że „jest on dość specyficzny, ponieważ mamy za zadanie wspierać działalność duszpasterską Kościoła – kształcenie księży czy wspomaganie sióstr w ich działalności”.

– Kiedy jednak dochodzi do takich sytuacji, jakie obserwujemy chociażby w Syrii czy na Ukrainie, wtedy stajemy wobec tego, że nie będziemy ludziom głosić pięknej nauki, kiedy oni umierają z głodu. Kierujemy więc doraźną pomoc humanitarną. (…) Kiedy przychodzi uspokojenie, wtedy przystępujemy do odbudowy. Łatwo dziś znaleźć pieniądze na medialne projekty, ale jak mówimy o odbudowaniu Kościoła, to nawet niektóre Konferencje krajów zachodnich pytają, po co to robić – mówił duchowny.

– Polacy mają bardziej szczodre serce niż zasobne kieszenie. Jeśli porównamy zasobność naszego społeczeństwa z innymi krajami, to jest to fenomen. Ponad 100 mln zł zebraliśmy przy akcie solidarności z Ukrainą. Wciąż jest tam kierowana pomoc – dodał.

Kwestie związane z informacjami dotyczącymi wybuchu i przebiegu konfliktów zbrojnych w danym państwie bardzo często wyglądają tak samo – na początku prowadzone są 24-godzinne relacje, najświeższe informacje znajdują się na czerwonych paskach i są na bieżąco podawane społeczeństwu. Z czasem jednak temat przycicha, choć walki nie ustają, a ludzie przeżywają tragedię.

– Sytuacja się nie poprawia, wręcz jest coraz gorsza w związku z trwającą wojną. (…) Świat o tym zapomina, ludzie czują się zapomniani i mają żal. (…) Wojna jest potężnym interesem dla bogatych, a największym cierpieniem dla najsłabszych. Największymi ofiarami wojny są kobiety, starcy i dzieci. To się potwierdza i to jest bolesne. Musimy o tym pamiętać. Czasami gorszy nas to, że widzimy drogie samochody z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi. Bogaci ludzie pierwsi wyjeżdżają z kraju wojny. Tak było też w Syrii. Jordania od razu oferowała stały pobyt i obywatelstwo tym, którzy mieli 0,5 mln dolarów na koncie. Ale ilu ich może być? – zwrócił uwagę ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1661779491700584450?s=20

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl