fot. PAP/Leszek Szymański

Ks. prof. W. Cisło: Od 14 lat pomagamy prześladowanym za wiarę

Od 14 lat Sekcja Polska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga prześladowanym za wiarę. Na projekty pomocowe w rożnych częściach świata przeznaczyliśmy już ok. 83 mln. zł. Dzisiejszej rocznicy nie traktujemy jako okazji do świętowania, ale jako motywację do dalszej pracy – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP, która 30 stycznia obchodzi 14. rocznicę istnienia w Polsce.

Ks. prof. Cisło zaznaczył, że Polska przez niemal pół wieku otrzymała kilkadziesiąt milionów dolarów od zagranicznych sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Działo się tak szczególnie w okresie komunizmu i w latach 80-tych.

„W 2006 roku powstał polski oddział stowarzyszenia i teraz my włączamy się bardzo aktywnie w pomoc potrzebującym w różnych częściach świata” – dodał.

Na poświęceniu polskiego biura PKWP obecny był prefekt Kongregacji ds. duchowieństwa ks. kard. Darío Castrillón Hoyos i kilkunastu biskupów z naszego kraju.

„Chcieliśmy, by Polska włączyła się aktywnie w pomoc biedniejszym i potrzebującym wsparcia krajom. Nasze pierwsze działania to włączenie się w akcję SOS dla Ziemi Świętej. Jej głównym celem była pomoc i wyrażenie naszej solidarności z wyznawcami Chrystusa na Jego ziemi” – powiedział ks. prof. Cisło.

Podkreślił, że po 14 latach Sekcja Polska PKWP jest coraz bardziej aktywna i znana ze swojej działalności wspierającej duszpasterskie działanie Kościoła, w tym wykształcenie księży i osób konsekrowanych oraz pomoc siostrom na misjach, a tam, gdzie jest to konieczne, włącza się w pomoc humanitarną.

„Naszym dużym i znanym osiągnięciem jest Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który jest organizowany we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski. Jest on obchodzony w Polsce od 2009 r. w drugą niedzielę listopada, jako dzień pamięci, modlitwy i pomocy materialnej chrześcijanom prześladowanym za wiarę i cierpiącym ubóstwo. Nigdzie na świecie ten dzień nie jest obchodzony tak uroczyście i to we wszystkich parafiach w Polsce” – zaznaczył Dyrektor Sekcji Polskiej PKWP.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie znane jest ze wsparcia dla prześladowanych i cierpiących chrześcijan w Syrii.

„Od lat pomagamy m.in. sierotom w tym kraju, fundujemy stypendia szkolne, wysyłamy dzieci na wakacje, zapewniamy im żywność i pomagamy rodzinom wrócić w swoje rodzinne strony i odbudować domy. Teraz przygotowujemy się do dużej kampanii „>>Chleb dla Syrii<<„– akcentował ks. prof. Waldemar Cisło.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga chrześcijanom w ponad 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje m.in.: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, pomoc duszpasterską, stypendia i pomoc humanitarną. PKWP wspiera prześladowanych chrześcijan, zwłaszcza w rejonach objętych biedą i pogrążonych w konfliktach zbrojnych.

PKWP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl