fot. Tomasz Strąg

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Ofiara ludzi, którzy zginęli na Sri Lance jest wezwaniem do dawania świadectwa Chrystusa Zmartwychwstałego

Warto odczytać ofiarę ludzi, którzy zginęli na Sri Lance, jako wezwanie do przemiany naszego życia oraz dawania świadectwa Chrystusa Zmartwychwstałego – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły, w tym dwa katolickie i jeden protestancki oraz luksusowe hotele na Sri Lance.

W efekcie przeszło 310 osób nie żyje, ponad 500 jest rannych. Były to największe ataki na Sri Lance, odkąd w 2009 roku w kraju tym zakończyła się wojna domowa.

Ks. Prof. Paweł Bortkiewicz, wykładowca WSKSiM oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza wskazuje, że tym, co towarzyszy nam po tych atakach jest ogromny ból, solidarność w wierze, ale też pewne zobowiązanie.

– Do przejrzenia na oczy, do otrząśnięcia się, do zrozumienia, że właśnie nasza wiara, nasze chrześcijaństwo ma taką, a nie inna cenę. Nie jest to jakiś pogląd czy światopogląd, ale jest to wiara w żywego Chrystusa, który był i jest znakiem sprzeciwu. Ta wiara domagała i domaga się wciąż takich samych świadków i takich samych świadectw. Myślę, że warto, żebyśmy odczytali – oprócz wszystkich innych wymiarów solidarnościowych i emocjonalnych – tę ofiarę życia tych ludzi, jako wezwanie do przemiany naszego życia i do dawania świadectwa w wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego – powiedział ksiądz profesor.

Na Sri Lance obowiązuje stan wyjątkowy, na mocy którego siły bezpieczeństwa otrzymały zwiększone uprawnienia. Władze wskazują, że seria niedzielnych zamachów była odwetem za marcowy atak na meczety w nowozelandzkim Christchurch.

Polskie MSZ wydało ostrzeżenie odradzając podróże na Sri Lankę, które nie są konieczne.

RIRM

drukuj