fot. PAP/Jakub Kamiński

Ks. kard. R. Sarah: Prawdziwym kryzysem jest dziś „kryzys Boga”

Prawdziwym kryzysem dzisiejszego świata nie jest kryzys ekonomiczny czy polityczny, ale „kryzys Boga” – powiedział ks. kard. Robert Sarah w siedzibie polskiego Episkopatu.

Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył wczoraj do Polski, by zaprezentować swoją książkę. Wywiad rzeka pt. „Bóg albo nic” wydały siostry Loretanki. Ks. kard Sarah powiedział, że tytuł ten nawiązuje do współczesnego „kryzysu Boga” na świecie.

– Zwłaszcza kultura Zachodu stopniowo organizowała się tak, jak gdyby Boga nie było. To myśmy go zabili , a nasze kościoły są dołami grzebalnymi i grobami Boga. Znaczna część wiernych przestała chodzić do kościoła. Naszymi bogami są dzisiaj: nauka, technologia, pieniądze, władza, wolność posunięta do ostatnich granic, niczym nieograniczone przyjemności. Oczywiście ekonomia, polityka, nauka, technologia i różnoraki ogromny postęp w dziedzinie opieki zdrowotnej i komunikacji społecznej, to wcale nie jest nic. Niemniej jednak w odniesieniu do Boga, to jest prawdziwe nic. W Nim bowiem żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Jednym słowem Bóg albo nic. Z pewnością mamy ogromne problemy, bolesne często sytuacje, ludzkie życie, które jest trudne i napawa lękiem. Musimy jednak uznać, że to Bóg nadaje sens –  mówi ks. kard Sarah.

We wczorajszym spotkaniu w siedzibie Episkopatu Polski uczestniczyli m.in. ks. abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i ks. abp. Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski.

Ks. kard. Robert Sarah pochodzi z gwinejskiej wioski Ourous. W chwili przyjęcia święceń biskupich miał 33 lata i był najmłodszym biskupem na świecie. Obecnie jest kardynałem i prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W swojej dotychczasowej działalności duszpasterskiej dał się poznać jako gorliwy obrońca wiary, zwłaszcza w zderzeniu z islamem.

                                                                                                                                                          RIRM

drukuj