fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. Jan Macha zostanie włączony do grona błogosławionych Kościoła katolickiego

Męczennik II wojny światowej Sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha z archidiecezji katowickiej będzie włączony do grona błogosławionych Kościoła katolickiego. Papież Franciszek zatwierdził specjalny dekret w tej w sprawie. W 1942 roku Niemcy ścięli księdza Jana Franciszka za propolską działalność.

To była oczekiwana wiadomość, szczególnie w archidiecezji katowickiej, bo kapłanem tej diecezji był Sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha.

– To pierwszy absolwent naszego seminarium w Krakowie, wyświęcony w 1939 r., który zostanie beatyfikowany dzięki tej znaczącej decyzji Papieża uznania jego męczeństwa – tłumaczy metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc.

Uznanie męczeństwa ks. Machy Ojciec Święty Franciszek potwierdził dekretem. Tym samym zakończył się 6-letni proces beatyfikacyjny prowadzony zarówno w archidiecezji katowickiej, jak i w Stolicy Apostolskiej – zauważa ks. Damian Bednarski, postulator w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Jana Machy.

– Ks. Jan Macha był w trudnych czasach II wojny światowej, mrocznej okupacji niemieckiej, bardzo mocno zaangażowany w misję charytatywną, w realizację chrześcijańskiego caritas – wskazuje ks. Damian Bednarski.  

Jako młody kapłan ks. Jan Macha wspólnie z harcerzami organizował pomoc materialną rodzinom Powstańców Śląskich. To oni stali się pierwszym celem okupanta na włączonym do III Rzeszy Górnym Śląsku. Za niesioną pomoc potrzebującym ks. Jan został aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć.

– Ks. Macha po spowiedzi, po pojednaniu się z Panem Bogiem, musiał położyć głowę pod gilotynę i zginął pod gilotyną w katowickim więzieniu 3 grudnia 1942 roku – przypomina ks. abp Wiktor Skworc.

Decyzja Ojca Świętego Franciszka jest radością nie tylko dla kościoła katowickiego, ale także dla Kościoła w całej Polsce – podkreśla ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

– Kolejny Polak będzie wyniesiony na ołtarze. Cieszymy się, że te procesy postępują i ukazują nam dzisiaj tych, którzy są dla nas wzorami do naśladowania – zaznacza ks. bp Artur Miziński.

Ks. Jan Macha w skrajnie trudnych czasach szedł za Jezusem. Kierował się chrześcijańskim przykazaniem miłości bliźniego.

– Wzór do naśladowania – zwłaszcza przez młodych kapłanów, seminarzystów – postawy wierności, oddania Chrystusowi i Kościołowi w bezkompromisowy sposób – podkreśla ks. Damian Bednarski.

Wiele na to wskazuje, że nowy błogosławiony będzie patronem katowickiego seminarium duchownego.

– Jest to taka bardzo ważna odpowiedź na naszą grzeszność, także nas osób duchownych. Pan Bóg odpowiada konkretnym wskazaniem – droga świętości, droga, którą szedł nasz Sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha – służba Bogu i bliźnim – wskazuje ks. abp Wiktor Skworc.

Termin i miejsce beatyfikacji wkrótce poda Stolica Apostolska. Prawdopodobnie uroczystość odbędzie się w Katowicach w drugiej połowie przyszłego roku. Więcej o życiu i posłudze Sługi Bożego ks. Jana Machy można przeczytać na stronie ksmacha.pl. http://ksmacha.pl/

TV Trwam News

drukuj