fot. PAP/Leszek Szymański

Ks. bp T. Bronakowski: Troska o trzeźwość to troska o wewnętrzną wolność narodu

Troska o trzeźwość to troska o wolność wewnętrzną naszego narodu – powiedział w poniedziałek przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ks. bp Tadeusz Bronakowski podczas konferencji prasowej w Warszawie.

„Niedawno, w 2018 roku cieszyliśmy się z 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale wiemy dobrze, że ten problem tej wewnętrznej wolności jest ciągle zagrożony, bowiem spożycie alkoholu 100 lat temu wynosiło dziesięć razy mniej niż obecnie. Statystyki w tej kwestii są niepokojące. I wiemy dobrze, że w Polsce mamy ok. miliona osób uzależnionych od alkoholu, a ok. czterech milionów nadużywa alkoholu, tj. używa alkoholu w sposób ryzykowny i szkodliwy” – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski na konferencji pt. „Trzeźwi – wolni – szczęśliwi. Uzależnienia jako źródło przestępstw”.

Zdaniem księdza biskupa, w Polsce mamy czterokrotnie przekroczoną liczbę punktów sprzedaży alkoholu w stosunku do tych standardów, które proponuje nam Światowa Organizacja Zdrowia.

„W Polsce żyje ok. miliona dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym. Polacy wypijają ok. 12 litrów czystego alkoholu, liczonego od 15. roku życia. Te wszystkie, takie pobieżne statystyki są ogromnie niepokojące. Problem ten ciągle narasta i on się nie zmniejsza” – zaznaczył przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Przypomniał jednocześnie, że w 2017 roku został zorganizowany Narodowy Kongres Trzeźwości, który nosił bardzo wymowny tytuł „Ku trzeźwości narodu, odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządów i państwa”.

„Wiemy doskonale, że te cztery instytucje powinny podjąć bardzo systematyczną troskę o trzeźwość narodu. Możemy powiedzieć, że rodzina chroni miłością, bo tam, gdzie w rodzinach będzie wiele miłości, tam mało problemów z nadużywaniem alkoholu, czy innych substancji psychoaktywnych. Oczekujemy od samorządów i państwa podjęcia systemowych działań, zmierzających do zmiany całej naszej mentalności, zmiany obyczajów, a w konsekwencji także do spadku spożycia alkoholu w naszej ojczyźnie” – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Jego zdaniem należy dążyć do likwidacji reklam alkoholu, ale także zmniejszenia fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu.

„Sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych jest czymś niewłaściwym, czymś, co budzi zdziwienie wielu obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do naszej ojczyzny” – zaznaczył przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Nawiązując do narodowego programu trzeźwości, ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że jest to zadanie dla nas wszystkich Polaków, rozpisane mniej więcej na jedno pokolenie, a więc zmiana obyczajów, zmiana mentalności Polaków, która ma doprowadzić także do zmniejszenia spożycia alkoholu.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski nawiązał też do przyszłorocznej beatyfikacji (7 czerwca) ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przejdzie do historii jako „jeden z największych apostołów trzeźwości”.

„To jemu tak często przypisujemy te słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, że >>Polska będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale<<. I to właśnie kard. Wyszyński tak bardzo często powtarzał te słowa” – dodał.

Podkreślił, że dzięki działalności Prymasa Tysiąclecia, mamy wytyczne KEP ds. apostolstwa trzeźwości i słynną zasadę, która stała się główną zasadą Apostolstwa Trzeźwości w Polsce: „Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich”.

„Na początku Nowego Roku pragniemy zaproponować wszystkim Polakom piękną inicjatywę. Ponieważ czas przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego powinien polegać nie tylko na spoglądaniu na nowego błogosławionego i czytaniu jego dzieł, ale również na podjęciu konkretnych postanowień. Proponujemy, aby od 1 stycznia potrafili w ramach przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego podjąć dar abstynencji” – zachęcał ks. bp Bronakowski.

Konsultor Zespołu KEP ds. apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Agnieszka Muzyk, mówiąc o pomyśle projektu „Młodzi trzeźwi i wolni”, podkreśliła, że zrodził się on podczas Narodowego Programu Trzeźwości.

„Podstawowym jego celem jest pomoc w wychowaniu młodych osób, aby przygotować ich do życia w wolności od uzależnień i zachowaniu trzeźwości jako ochrona przed przestępczością. Ponadto celem jest edukacja prawna społeczeństwa w zakresie wykorzystywania obowiązującego prawa po to, by chronić nieletnich przed łamaniem tegoż prawa” – wyjaśniła Agnieszka Muzyk.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl