fot. twitter.com

Ks. abp Wacław Depo do ludzi mediów: Odpowiedzialność budowana na prawdzie promuje zrozumienie między ludźmi

Odpowiedzialność budowana na prawdzie promuje zrozumienie między ludźmi i służy sprawie pokoju. W codziennej pracy uczmy się zatem właściwego rozumienia ukrytych mechanizmów i uważnej oceny etycznej naszych wystąpień radiowych, telewizyjnych i prasowych – wskazał ks. abp Wacław Depo w przesłaniu skierowanym dziś do ludzi mediów z okazji wspomnienia ich patrona –  św. Franciszka Salezego.

„Pokój – darem prawdy” – pod takim hasłem słowo do ludzi mediów, w dniu ich patrona św. Franciszka Salezego, skierował ks. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, iż św. Jan Paweł II bardzo często podkreślał, że człowiek jest istotą pytającą i szukającą prawdy.

„Odnosząc swoje życie do Boga przez dar wiary, jednocześnie zawierza on wiedzy zdobytej przez innych. Z tym zawierzeniem łączą się też wzbogacenie i utrwalenie relacji międzyludzkiej. W trzynastej encyklice – „Fides et ratio” (1998 r.) Papież mocno zaznaczył: „Człowiek udoskonala się bowiem nie tylko przez zdobywanie abstrakcyjnej wiedzy o prawdzie, ale także przez żywą relację z drugim człowiekiem, która wyraża się przez dar z siebie i przez wierność. W tej wierności (…) znajduje pełnię pewności i bezpieczeństwa” (nr 32). Czyż w tych słowach nie kryje się żarliwy apel Kościoła o właściwą hierarchię wartości i przekazu prawdy?” – akcentował.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu zaznaczył także, iż papież Franciszek zaprasza wszystkie środowiska dziennikarzy nie tylko do refleksji nad przyczynami i logiką dezinformacji w mediach, ale też do osobistej odpowiedzialności.

– To właśnie odpowiedzialność budowana na prawdzie promuje zrozumienie między ludźmi i służy sprawie pokoju. W codziennej pracy uczmy się zatem właściwego rozumienia ukrytych mechanizmów i uważnej oceny etycznej naszych wystąpień radiowych, telewizyjnych i prasowych” – napisał w przesłaniu ks. abp Wacław Depo.

Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że tegoroczny 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (obchodzony w Polsce w trzecią niedzielę września) będzie przebiegał pod hasłem „Prawda was wyzwoli. Fake news a dziennikarstwo pokoju”. Dziś z tej okazji zostanie zaprezentowane papieskie orędzie [czytaj więcej].

Z kolei 27 stycznia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego odbędzie się sympozjum „Oblicza Nadziei” [czytaj więcej].

RIRM/episkopat.pl

drukuj