fot. PAP/EPA

Papież Franciszek wygłosi orędzie na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Tegoroczny 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu będzie przebiegał pod hasłem „Prawda was wyzwoli. Fake news a dziennikarstwo pokoju”. Papieskie orędzie na ten temat zostanie zaprezentowane w przypadające dziś wspomnienie liturgiczne św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej już wcześniej w nocie wyjaśniającej podawało, że fałszywe wiadomości przyczyniają się do zrodzenia silnej polaryzacji poglądów.

W tej sytuacji Kościół chce pochylić się nad przyczynami, logiką i konsekwencjami dezinformacji w mediach oraz wesprzeć działania na rzecz profesjonalnego dziennikarstwa, które szuka prawdy, a więc dziennikarstwa pokoju, które promuje porozumienie między ludźmi.

Do budowania wspólnoty opartej na prawdzie wezwał w ubiegłą sobotę ks. abp Wacław Depo. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP sprawował tego dnia Mszę św. na Jasnej Górze w intencji dziennikarzy i świata mediów.

– Przychodzimy tutaj jako świat dziennikarzy, ludzi odpowiedzialnych, współpracowników prawdy, budujących na prawdzie. Inaczej – tak, jak mówi orędzie Ojca Świętego Franciszka – fake newsy służą sprawie rozbicia człowieka, rozbicia relacji międzyludzkich, a dziennikarstwo powinno być służbą pokoju poprzez prawdę. Pokój jest darem prawdy – mówił w homilii ka. abp Wacław Depo.  

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w Polsce w trzecią niedzielę września. Jednak już w styczniu z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu organizuje sympozjum.

W tym roku spotkanie odbędzie się ono w najbliższą sobotę i będzie przebiegać pod hasłem „Oblicza Nadziei”.

RIRM

drukuj