fot. episkopat.pl

Ks. abp W. Depo: Nie dajmy się wciągnąć w pułapkę postprawdy i posthumanizmu bez Boga

Nie dajmy się wciągnąć w pułapkę postprawdy i posthumanizmu bez Boga; nie lękajmy się jakiejkolwiek formy zaproponowanych nam wojen kulturowo-światopoglądowych – mówił w sobotę na Jasnej Górze metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Duchwony, który przewodniczy także Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, odprawił Mszę św. dla uczestników dwóch pielgrzymek do częstochowskiego sanktuarium: pielgrzymki dziennikarzy katolickich oraz pielgrzymki geografów polskich.

Ks. abp Wacław Depo przytoczył wypowiedziane w 1991 r. w Olsztynie słowa Jana Pawła II, który zauważył, iż „zdarza się, że człowiek mówi jakąś prawdę po to, aby uzasadnić swoje kłamstwa”.

„Te słowa Jana Pawła II nie tylko powracają, ale one wprost oskarżają nas i podkreślają: nie dajmy się wciągnąć w pułapkę jakiejkolwiek postprawdy i posthumanizmu bez Boga” – mówił w homilii metropolita częstochowski, wskazując na dwa – jego zdaniem – „bolesne przykłady przerzucenia odpowiedzialności osobistej w sumieniu na tak zwane pola poprawności politycznej”.

„Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina w każdym ze swoich listów – przypomina również posłom i senatorom – o poszanowaniu wolności sumienia w sprawie uchronienia życia osób i dzieci z wadami genetycznymi. To wynika z prawa Bożego i prawa ludzkiego; to nie jest tylko sprawa konfesyjna, wyznaniowa – służyć życiu w każdym wymiarze” – powiedział metropolita częstochowski.

„Z kolei wobec sprzeciwu na procedurę in vitro bardzo wyraźnie podkreślamy – również w oparciu o światła rozumu, czyli światła nauki współczesnej i medycyny, a nie tylko wiary i moralności – że nie można zrównywać pragnienia posiadania dziecka z niszczeniem poczętego życia tzw. ponadliczbowych zarodków” – kontynuował ksiądz arcybiskup.

Ks. abp Wacław Depo skrytykował postawę Organizacji Narodów Zjednoczonych, oceniając, iż wpisuje ona prawo do tzw. aborcji i antykoncepcji w prawa człowieka.

„Czyli śmierć i cywilizacja śmierci jest prawem człowieka. A wiemy, że poza Bogiem nie ma życia – jest tylko śmierć” – mówił duchowny.

Zwracając się do pielgrzymów metropolita częstochowski podkreślił, że przybywają oni na Jasną Górę w poczuciu odpowiedzialności za siebie i wszystkich tych, którym służą, modląc się m.in. o odwagę i świadectwo wiary.

„Chcemy (…) prosić o odwagę wiary i świadectwo, aby nie ulec powiewom mody, oszustwa, liberalizmu i postępującej sekularyzacji, która oddziela człowieka od Boga. Nie lękajmy się jakiejkolwiek formy zaproponowanych nam wojen kulturowo-światopoglądowych” – mówił ksiądz arcybiskup, wskazując iż kroczenie po trudnych drogach współczesności wymaga zarówno wysiłku rozumu, jak i serca.

Nawiązując do myśli Jana Pawła II ks. abp Wacław Depo pytał, czy współczesnemu człowiekowi nie grozi zaćmienie sumienia oraz „głuchota na prawdy Boże i zapomnienie o Bogu”.

„Zbyt wiele znaków wskazuje na to, że w naszych czasach takie zaćmienie istnieje, a przecież to sumienie stanowi o wewnętrznej godności człowieka, a zarazem o jego stosunku do Boga” – powiedział metropolita częstochowski.

Dziennikarze katoliccy przybyli w sobotę na Jasną Górę pod hasłem „Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz”. Po raz drugi z pielgrzymką przyjechali też do Częstochowy członkowie i sympatycy Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Podczas Mszy św. modlono się m.in. w intencji geografów, którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

PAP

drukuj