fot. twitter.com/Abp_Gadecki

Ks. abp S. Gądecki: Pandemia to czas próby i wyboru

Czas pandemii warto postrzegać jako czas próby i wyboru – powiedział w homilii wygłoszonej w poznańskiej katedrze w czasie liturgii Wigilii Paschalnej metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Jak dodał, epidemia może pomóc nam wyjść z odrętwienia.

Ks. abp Stanisław Gądecki wskazał, że zmartwychwstanie Chrystusa jest „początkiem naszego własnego, duchowego powstania z grzechów, a potem naszego zmartwychwstania po śmierci cielesnej”. Za Pawłem Apostołem przypomniał, że trzeba „żyć na tym świecie rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie”.

„Ale jak tu żyć rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie teraz, gdy gnębi nas epidemia? Gdy tylu ludzi już zmarło, a inni są w stanie dużego niepokoju? Gdy z powodu koronawirusa ciągle rośnie liczba zarażonych? Gdy służba zdrowia tylko z największym trudem, odwagą i męstwem może sprostać stojącym przed nią zadaniom?” – pytał w homilii metropolita poznański.

„Jak żyć rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie teraz, gdy zmieniliśmy nasze codzienne funkcjonowanie i musieliśmy przeorganizować naszą pracę? Gdy trwa praktyczne zamrożenie gospodarki, a prognozy przewidują pogorszenie koniunktury gospodarczej i utratę miejsc pracy? Gdy nad niektórymi przedsiębiorstwami wisi widmo bankructwa, a nad pracownikami groźba utraty pracy i następstwa tego dla losu polskich rodzin?” – mówił dalej.

„Jak żyć rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie, gdy trzeba przeorganizować naukę, opiekę nad dziećmi? Gdy szkoły są zamknięte, a nauczyciele mają więcej pracy z przygotowaniem lekcji zadań dla uczniów? Gdy rodzice z trudem łączą prace domowe z odrabianiem lekcji razem z dziećmi? Gdy dzieci muszą spędzić więcej godzin przy swoich lekcjach niż w szkole?” – pytał też ks. abp Stanisław Gądecki.

Duchowny przyznał, że „dopuszczenie przez dobrego i wszechmocnego Boga zła fizycznego i moralnego jest tajemnicą, na którą światło rzuca tylko Chrystus”.

„Choć zło nie staje się dobrem – Bóg może jednak ze zła wyprowadzić dobro. Z największego zła moralnego, jakie kiedykolwiek mogło być popełnione, z odrzucenia i zabicia Syna Bożego, spowodowanego przez grzechy wszystkich ludzi, Bóg, w nadmiarze swej łaski, wyprowadził największe dobro: uwielbienie Chrystusa i nasze Odkupienie. Dlatego warto postrzegać okres trwania pandemii jako czas próby i wyboru, zgodnie ze słowami papieża Franciszka: jest to czas wyboru tego, co się liczy, a co przemija; oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest. Jest to czas przestawienia kursu życia ku Tobie, Panie i ku innym” – powiedział.

Metropolita poznański przypomniał, że liturgia Wigilii Paschalnej to „najbardziej uroczysta, najpiękniejsza i najważniejsza liturgia całego roku, kulminacyjny punkt całego Triduum Paschalnego”.

„W tym roku nasze czuwanie przebiega inaczej niż zwykle. Być może jednak właśnie towarzysząca nam epidemia pomoże nam wyjść z odrętwienia i z żywszą wiarą spojrzeć na to, co nas otacza” – zauważył.

Ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał też, że w Wielką Noc dzielimy się wzajemnie radością, że Chrystus zmartwychwstał.

„Tej nocy Kościół spieszy do każdego człowieka z paschalnym życzeniem budowania świata na Chrystusie. Niech przyjmą te życzenia zarówno ci, którzy dzielą z nami orędzie zmartwychwstania i radość paschalną – jak i ci, którzy w niej, niestety, nie uczestniczą” – powiedział. I życzył, by ta noc stała się dla każdego początkiem nowej nadziei.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl