Ks. abp S. Gądecki: konieczny jest oddolny solidaryzm społeczny

Konieczny jest oddolny solidaryzm społeczny. Zamiast utyskiwać na zło, skupmy się na czynieniu dobra – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podczas ogólnopolskich uroczystości ku czci św. Alberta, odbywających się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

„Św. Albert zwykł mawiać, że powinno się być dobrym jak chleb. Ten głód ma dzisiaj różne nazwy. Najbardziej niebezpieczny jest głód, który pozostaje nienazwany. Patrząc na to, co nas otacza, wydaje się, że taki właśnie niebezpieczny głód wdziera się w polską kulturę, w systemy wychowania i komunikacji, wskutek czego niemal bezboleśnie zatracamy własną tożsamość kulturową i ludzką godność” – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

Konieczny jest oddolny solidaryzm społeczny, a więc taka dobroczynność, która rodzi się poza instytucjami, jest spontaniczna i wyczulona na to, co w danym momencie się dzieje, kto naprawdę potrzebuje pomocy – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Taki solidaryzm jest najpiękniejszy i najsilniejszy, dlatego zamiast utyskiwać na zło, skupmy się raczej na czynieniu dobra, tylko wtedy bowiem odrodzimy się jako społeczeństwo” – powiedział ks. Arcybiskup.

Dodał, że w świetle wiary solidaryzm zmierza do przekroczenia samego siebie, do bezinteresowności, przebaczenia i pojednania, a bliźni staje się nie tylko istotą ludzką, ale żywym obrazem Boga.

Od Świąt Bożego Narodzenia w polskim Kościele trwa Rok św. Brata Alberta, ogłoszony w związku ze 100-leciem jego śmierci. W dzisiejszej uroczystości w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie uczestniczą: księża biskupi, przedstawiciele władz państwowych, m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, rodzice prezydenta Andrzeja Dudy, siostry albertynki i bracia albertyni, uczniowie i nauczyciele szkół, fundacje i parafie, którym patronuje św. brat Albert.

Miejsce uroczystości wybrano nieprzypadkowo – brat Albert jest bohaterem dramatu „Brat naszego Boga” autorstwa Karola Wojtyły i był jedną z postaci niezwykle ważnych dla Jana Pawła II.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl