fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. abp S. Budzik: Moc Krzyża i Zmartwychwstania buduje mosty nad przepaścią naszych podziałów i sporów

Zaufajmy mocy Krzyża i Zmartwychwstania, która buduje mosty nad przepaścią naszych podziałów i sporów – powiedział metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik w orędziu wielkanocnym. Zaapelował także o modlitwę o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu ukraińskiego oraz pomoc uchodźcom.

W Wielką Sobotę wieczorem na antenie Telewizji Polskiej metropolita lubelski wygłosił świąteczne orędzie do wiernych Kościoła w Polsce.

Podkreślił w nim, że prawda o zmartwychwstaniu Chrystus, to „najważniejsza wiadomość, jaką kiedykolwiek zwiastowano człowiekowi”.

„Chrystus zmartwychwstał – i wszystkim, którzy w Niego wierzą, otworzył drogę do zwycięstwa nad grzechem i śmiercią” – zaznaczył ks. abp Stanisław Budzik.

Przypomniał, że pierwszymi świadkami zmartwychwstania byli Maria Magdalena, Apostołowie Piotr i Jan.

„Oni pierwsi doświadczyli, że Boga zabić się nie da. To oni pierwsi uświadomili sobie, że przegrana, a nawet śmierć, nie muszą oznaczać końca naszych marzeń i planów” – powiedział metropolita lubelski.

Ks. abp Stanisław Budzik podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa pokazuje, że jest On „mocniejszy jest od swych sędziów i oprawców”.

„Przeszedł zwycięsko przez otchłań cierpienia i upokorzenia, jakie Mu zgotowano. Zerwał wszystkie więzy, którymi próbowano Go skrępować, także więzy śmierci” – powiedział duchowny.

Przyznał, że wielu ludzi niejednokrotnie doświadczyło w swoim życiu przegranej.

„Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby się udało wskrzesić to, co utraciliśmy, co nam przemocą lub podstępem zabrano, czego nie zdążyliśmy lub nie potrafili zrealizować, z czym musieliśmy się rozstać, co umarło i złożone zostało w grobie” – ocenił ks. abp Stanisław Budzik. Zachęcił, aby mimo tego rodzaju doświadczeń nie tracić nadziei, gdyż może się to jeszcze spełnić.

„Przecież kamień odrzucony przez budujących, stał się kamieniem węgielnym. Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach” – powiedział ks. abp Stanisław Budzik cytując słowa Psalmu 118.

Zaapelował, aby „paschalne zwycięstwo Chrystusa” stało się widoczne w świadectwie życia wszystkich ochrzczonych.

„Posłani w pokoju Chrystusa idźmy i głośmy, że powstał z martwych – i żyje w swoim Kościele. Zaufajmy mocy Krzyża i Zmartwychwstania, która buduje mosty nad przepaścią naszych podziałów i sporów” – życzył z okazji świąt wielkanocnych ks. abp Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski odniósł się także do wojny w Ukrainie.

„Niech światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy, zmagającej się z brutalną przemocą rosyjskiej agresji. Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu, pomagajmy tym, którzy bronią swojej niepodległości, z otwartym sercem przyjmujmy szukających schronienia w naszym kraju” – zaapelował ks. abp Stanisław Budzik.

Na zakończenie pozdrowił Ukraińców słowami, którymi witają się w okresie świątecznym odwiedzając znajomych i rodzinę. „Chrystos Woskres” (Chrystus Zmartwychwstał), na co w odpowiedzi słyszą „Woistyno Woskres” (Zaprawdę Zmartwychwstał). Peremih smert’ i zło. (Pokonał śmierć i zło).

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl