fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. abp M. Jędraszewski w Podstolicach: Nie możemy zrozumieć samych siebie bez Chrystusa

Bez Chrystusa nie potrafimy zbudować ani dobrego małżeństwa, ani wiernej rodziny, ani nowych kochających się pokoleń Polaków – mówił ks. abp Marek Jędraszewski w kościele Zesłania Ducha Świętego w Podstolicach, gdzie poświęcił dziś figurę św. Jana Pawła II.

Na początku homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę, że historia o ziarnie pszenicy, które – aby wydać plon – musi obumrzeć jest opowieścią Chrystusa o sobie samym, ale też ma stać się udziałem Jego uczniów.

W dzisiejszej Ewangelii Grecy przybyli do Jerozolimy na święto Paschy proszą Apostołów, by „pokazali im Jezusa”. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że od dwóch tysięcy lat historii Kościoła, zadanie następców Apostołów jest takie samo – ukazywać Chrystusa całemu świata. To zadanie wypełniał też św. Jan Paweł II, począwszy od pamiętnych słów z homilii inaugurującej pontyfikat: „Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Metropolita krakowski przypomniał też papieskie przesłanie z Placu Zwycięstwa w Warszawie, gdy Ojciec Święty mówił, że Chrystus jest kluczem do zrozumienia człowieka.

To głosił światu, ale także to pokazywał swoim życiem. Nie było u niego rozdźwięku między tym co mówił, a tym jak żył, co najbardziej widać w tym, jak umiał przyjąć cierpienie – mówił ks. abp Marek Jędraszewski zwracając uwagę, że Jan Paweł II cały swój wysiłek ukierunkował na głoszenie światu Chrystusa, a jego głos przeszkadzał wielkim tego świata, że postanowiono go uciszyć w czasie zamachu z 13 maja 1981 r.

Ksiądz Arcybiskup zauważył, że na początku lat 90. Ojciec Święty zaczął chorować na chorobę Parkinsona. W tym kontekście zacytował fragment papieskiego rozważania w czasie modlitwy Anioł Pański z 1994 r. Jan Paweł II wówczas zrozumiał, że ma wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie przez modlitwę i wieloraką działalność, ale też przez cierpienie. Ale dlaczego ta choroba przyszła na niego akurat w Roku Rodziny, który był w Kościele wtedy przeżywany?

„Właśnie dlatego, że rodzina jest zagrożona, rodzina jest atakowana. Także papież musi być atakowany, musi cierpieć, aby każda rodzina, by cały świat ujrzał, że istnieje Ewangelia – rzec można – «wyższa»: Ewangelia cierpienia, którą trzeba głosić, by przygotować przyszłość, trzecie tysiąclecie rodzin, każdej rodziny i wszystkich rodzin” – mówił Ojciec Święty.

Metropolita krakowski przypomniał też ostatnią wielkopiątkową Drogę Krzyżową, w której Jan Paweł II nie mógł już wziąć udziału. Łączył się przez transmisję, a cały świat zobaczył, jak przytula się do krzyża. Przywołując Jezusową obietnicę „A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec”, ks. abp Marek Jędraszewski zauważył, że Jan Paweł II został uczczony już w czasie swojego pogrzebu, w którym wzięli udział wszyscy wielcy tego świata, a Kościół uczcił go poprzez akt beatyfikacji i kanonizacji.

Do tego hołdu świata i hołdu Kościoła i dziękowania Bogu, że dał nam takiego świadka wiary, dołącza się dzisiejsza uroczystość poświęcenia figury św. Jana Pawła II Wielkiego w waszej świątyni w Podstolicach – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Proszę was, żeby św. Jan Paweł II nieustannie przypominał każdej i każdemu z was: nie możemy się zrozumieć bez Chrystusa, nie możemy zrozumieć ani sensu cierpienia, ani sensu miłości, ani mocy nadziei, która nam towarzyszy w drodze wiary do wieczności; bez Chrystusa nie potrafimy zbudować ani dobrego małżeństwa, ani wiernej rodziny, ani nowych kochających się pokoleń Polaków – mówił metropolita krakowski i apelował o modlitwę, za wstawiennictwem Ojca Świętego, by umacniał w tej wymagającej prawdzie i aby przykładem swojego życia pokazywał, że tak można i tak należy żyć.

 – Idąc za Nim, tylko tak można dobrze kształtować własne życie – zakończył ksiądz Arcybiskup.

Prosząc ks. abp. Marka Jędraszewskiego o poświęcenie figury św. Jana Pawła II proboszcz parafii w Podstolicach ks. Józef Małota podkreślił, że będzie ona przypominała parafianom nauczanie biskupa krakowskiego Karola Wojtyły i papieskie nauczanie Ojca Świętego.

Homilię ks. abp. Marka Jędraszewskiego w całości można odsłuchać [tutaj].

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl