fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kraków: ks. abp M. Jędraszewski o Bogu i dzieciństwie w „Dialogach” z dziećmi

Jak Bóg stworzył świat? Czy ksiądz jako dziecko lubił się modlić? Co arcybiskup robi dla dzieci? – to niektóre z pytań, jakie zadały w sobotę dzieci metropolicie krakowskiemu ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu podczas pierwszych „Dialogów” z najmłodszymi.

„Dialogi” księdza arcybiskupa Jędraszewskiego odbyły się w ramach drugiego Pikniku Rodzinnego przed oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Wcześniej metropolita prowadził „dialogi” z dorosłymi, najczęściej w kolegiacie św. Anny.

Dzieci zadawały duchownemu pytania o tematyce religijnej, ale i osobiste – przede wszystkim o dzieciństwo.

Najmłodsi pytali jak Bóg stworzył świat, dlaczego szatan nienawidzi Boga. Jedno z dzieci zapytało, jakie są dowody na istnienie Boga – w odpowiedzi ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że otaczający nas świat nie może być dziełem przypadku. Metropolita zapytany o to, co robi dla dzieci, przyznał, że rzadko ma bezpośredni kontakt z nimi, ale wielokrotnie zwraca się do ludzi starszych, aby kochali swoje dzieci i troszczyli się o ich prawidłowy rozwój.

Wiele pytań dotyczyło dzieciństwa księdza Arcybiskupa. Najmłodszych interesowało m.in., czy metropolita lubił się modlić, czy lubił pływać, czy jeździł na rowerze, czy miał zwierzęta. Ks. abp Jędraszewski wspominał, że w dzieciństwie modlił się inaczej niż teraz; pamięta jak jego rodzice codziennie klękali przy łóżku i patrząc w obraz modlili się. Metropolita krakowski pływał w morzu i jeziorach, jeździł też na rowerze – ale w tej chwili zapomniał jak się to robi. Jako dziecko duchowny nie miał zwierząt, ponieważ mieszkał w bloku i nie było warunków dla nich.

W programie Pikniku Rodzinnego znalazły się m.in. quizy historyczne i o świętych, pokaz akrobatyki, zabawy z wodzirejem, warsztaty rękodzieła.

Celem wydarzenia było promowanie chrześcijańskich wartości, przede wszystkim rodziny.

W tym roku przypada 25-lecie listu do rodzin „Gratissimam sane” św. Jana Pawła II, wystosowanego w 1994 r. z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny.

W liście tym Ojciec Święty zwrócił uwagę m.in. na to, że „rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą” drogą do Kościoła. Pisał m.in. o „cywilizacji miłości”, której podwaliną jest małżeństwo kobiety i mężczyzny. Podkreślił także, że „cywilizacja miłości” oznacza odpowiedzialne rodzicielstwo. Zwracał też uwagę m.in. na czwarte przykazanie – „Czcij ojca twego i matkę twoją”.

PAP/RIRM

drukuj