fot. Monika Bilska

Ks. abp J. Górzyński wezwał do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu

Metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński zwrócił się w czwartek do duszpasterzy i wiernych archidiecezji o podjęcie w kościołach całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Wezwanie ks. abp. Józefa Górzyńskiego wiąże się z apelem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia i pokoju społecznego. Według niego całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu „będzie naszą odpowiedzią na zaistniałą sytuację epidemiczną i społeczną” w Polsce.

Poprosił, aby kościoły pozostały otwarte, a „odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo niech będzie podjęta przez duszpasterzy i parafian”.

W środę księża biskupi w apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 28 października, wezwali wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka. Podkreślili jednocześnie, że „Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy”.

W informacji przekazanej przez biuro prasowe Episkopatu podano, że Rada Stała KEP wyraziła niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, niszczeniem mienia społecznego, przypadkami dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianiem sprawowania w nich liturgii.

„Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka” – napisali księża biskupi w apelu.

Polityków i uczestników debaty społecznej wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji i szukania dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła.

PAP

drukuj