fot. PAP/Tomasz Gzell

Ks. abp J. Górzyński o szkołach katechistów: Tu chodzi nie tylko o formację intelektualną, ale formację religijną, czyli także duchową

Ks. abp Józef Górzyński powiedział, że jednym z impulsów synodalnych jest tworzenie szkół katechistów, którzy mają pogłębiać formację wiernych. Delegat na synod o synodalności mówił o tym na konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Podczas niej polscy uczestnicy synodu wskazywali, że synod ten się nie kończy, a świeccy są współodpowiedzialni za Kościół.

Ks. abp Józef Górzyński powiedział, że dokument końcowy synodu daje wiele wskazówek do podjęcia w sposób bardziej owocny zadań, które już się dzieją.

Duchowny zwrócił uwagę, że trzeba szerzej spojrzeć na posługi w Kościele, w tym na posługę katechisty, który – w przeciwieństwie do katechety – ma pomagać w parafii w formacji religijnej świeckich, aby mogli głębiej przeżywać swoją wiarę.

Metropolita warmiński zachęcał do podejmowania tej posługi, podkreślając, że sami wierni zwracali uwagę na to, że potrzebują większej formacji religijnej.

Tu chodzi nie tylko o formację intelektualną (…), ale formację religijną, czyli także duchową. Tym się różni dzieło katechisty od katechety, bo niektórzy mogą o to pytać, na czym ta różnica polega. To jest rzeczywiście przygotowanie do głębszego przeżywania wiary i bardzo potrzebujemy tej formacji. Wierni sami na to zwracają uwagę. W moim przekonaniu to, co już zostało rozpoczęte, jako proces przygotowania formacji do i po przyjęciu samej posługi, jest w Polsce okazją do tego, by pewne synodalne rzeczy bardzo konkretnie zafunkcjonowały – wyjaśnił.

Kapłan dodał, że w polskich diecezjach istnieją już szkoły katechistów. Wskazał przy tym, że wśród kandydatów na katechistów przeważają kobiety. Synod o synodalności rozpoczął się od fazy lokalnej w 2021 roku. Druga rzymska sesja 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów trwała od 2 października i zakończyła się 26 października.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl