Krwawy zamach w Iraku

Co najmniej 23 osoby zginęły, a około 230 zostało rannych w serii zamachów, do których doszło w środę rano w środkowej i północnej części Iraku, m.in. w Bagdadzie i Kirkuku – poinformowały źródła w służbach medycznych i siłach bezpieczeństwa.

Najkrwawsze zamachy miały miejsce w Kirkuku, 240 km na północ od Bagdadu. Co najmniej 16 osób zginęło, a 190 odniosło obrażenia w wybuchach dwóch samochodów pułapek, oddalonych od siebie o około 500 metrów – przekazał szef służb medycznych prowincji At-Tamim, Omar Rasul. Ataki bombowe miały miejsce w handlowej dzielnicy miasta przy lokalnej siedzibie Demokratycznej Partii Kurdystanu prezydenta autonomicznego Kurdystanu Masuda Barzaniego.

Kirkuk leży na terenie irackiego Kurdystanu, gdzie znajdują się bogate złoża ropy naftowej. O kontrolę nad wydobyciem i eksportem tego surowca rywalizują władze centralne w Bagdadzie i autonomiczne władze kurdyjskie.

W miejscowości Tuz Churmatu, położonej ok. 170 km na północ od irackiej stolicy, eksplodowało auto wyładowane materiałami wybuchowymi. Do zamachu doszło w pobliżu miejscowego biura Patriotycznej Unii Kurdystanu, partii prezydenta Iraku Dżalala Talabaniego; zginęły dwie osoby, a co najmniej 34 zostały ranne.

W trzech eksplozjach w Bagdadzie zginęło w sumie pięć osób, w tym trzej policjanci.

Dotychczas nikt się nie przyznał do zamachów, jednak w przeszłości podobne ataki przeprowadzała iracka filia Al-Kaidy, której celem jest zdestabilizowanie sytuacji w Iraku poprzez zaostrzenie napięcia na tle wyznaniowym między sunnitami i szyitami.

Najnowsza seria zamachów w Iraku nastąpiła przed rozmowami między władzami irackiego Kurdystanu i rządem centralnym, które mają złagodzić napięcie w sprawie złóż ropy naftowej.

Dzień wcześniej, we wtorek, w zamachu zginął Ifan al-Isawi, sunnicki deputowany z prowincji Anbar, której władze prowadzą walkę z Al-Kaidą.

PAP/RIRM

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl