(fot.PAP)

Krwawy atak na szkołę w Nigerii. Zabito 29 uczniów

Bojownicy z islamistycznej organizacji Boko Haram w ataku na szkołę w północno-wschodniej Nigerii zabili 29 uczniów – poinformowało we wtorek nigeryjskie wojsko. Wiele ofiar zginęło w płomieniach, kiedy rebelianci podpalili budynek szkoły. 

Celem islamistów była szkoła średnia w stanie Yobe, niedaleko stolicy regionu – Damaturu. Z informacji wojska wynika, że wśród ofiar byli sami chłopcy. To kolejny taki akt terroru w ostatnim czasie. W czerwcu w ataku na jedną z nigeryjskich szkół zginęło 22 uczniów. Natomiast w ciągu ostatniego tygodnia islamiści z Boko Haram zabili ponad 200 osób.

Nigeria dzieli się na chrześcijańskie południe i muzułmańską północ. Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie kraju lub przynajmniej części jej terytorium w radykalne państwo islamskie. Wraz z innymi organizacjami ekstremistycznymi i kryminalnymi stanowi główne zagrożenie dla wewnętrznej stabilności zasobnej w ropę naftową Nigerii.

W związku z nasileniem ataków islamistów nigeryjskie wojsko zamknęło w weekend północną granicę z Kamerunem w rejonie operowania bojowników z Boko Haram. Poinformowano także o podjęciu współpracy z władzami Kamerunu w celu zwalczania islamistów, którzy wielokrotnie szukali schronienia za północną granicą Nigerii.

PAP/RIRM 

drukuj