183. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

Dziś przypada 183. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. To jedna z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego.

W domu kultury na Grochowie, o godz. 18.00 rozpocznie się projekcja filmów związanych z dziejami bitwy. Ponadto 8 marca na polach Olszynki Grochowskiej odbędzie się rekonstrukcja tamtych tragicznych wydarzeń.

Pod Olszynką Grochowską Polacy mieli ok. 48 tys. żołnierzy. Była to jedna z najlepszych armii w Europie, posiadająca doświadczonych i niezłomnych dowódców polskich.

Andrzej Melak z Kręgu Pamięci Narodowej, radny m.st. Warszawy, podkreśla, że dzięki heroizmowi i determinacji Polaków, batalia ta nie zakończyła się fiaskiem.

Zapobiegło to rzeźni podobnej do tej, jakiej kilkadziesiąt lat wcześniej dokonał marszałek Suworow, mordując wszystkich mieszkańców Pragi, począwszy od starców, a skończywszy na dzieciach. Staramy się, jak możemy i będziemy trwać, ratując pamięć narodową, pamięć o bohaterach, pamięć o tych, którzy nie zawahali się oddać życia dla matki, Polski – powiedział Andrzej Melak.

Główne obchody poświęcone pamięci ofiar poległych w bitwie odbyły się w niedziele w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie. Mszy św. przewodniczył ks. bp Kazimierz Romaniuk.

RIRM

drukuj