KRRiT przed Trybunałem?

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przeprowadzi postępowanie w sprawie wniosku Prawa i Sprawiedliwości o postawienie przed Trybunałem Sprawiedliwości członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Posłowie podnoszą, że Krajowa Rada w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów.

Posłowie przytoczyli przypadek TV Trwam, której KRRiT nie przyznała miejsca na multipleksie cyfrowym – powiedział poseł Andrzej Duda, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

– W postępowaniu, w którym występowała między innymi fundacja Lux Veritatis o miejsce na cyfrowym multipleksie dla TV Trwam, doszło do naruszeń prawa, w tym do naruszeń konstytucji. W związku z powyższym, ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem kolegialnym, jej poszczególni członkowie mogą odpowiadać przed Trybunałem Stanu za naruszanie konstytucji i ustaw. Taki wniosek został przygotowany i złożony na ręce Marszałek Sejmu przez posłów PiS-u – powiedział Andrzej Duda.

Wniosek PiS dotyczy czterech członków KRRiT: przewodniczącego Jana Dworaka, Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego. Dokument był dwa razy składany na posiedzeniu.

– Teraz ruszy normalny proces konstytucyjny, który będzie polegał na tym, że wniosek wysyła się do tych, którzy są tym wnioskiem oskarżeni i oni mają prawo zajęcia stanowiska. Później odbędzie się przesłuchanie świadków i normalne postępowanie wyjaśniające prowadzone przed komisją- wyjaśnił poseł Andrzej Duda.

Wypowiedź posła Andrzeja Dudy:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj